W niektórych budynkach mieszka wiele osób starszych, które mają trudności z pokonywaniem schodów. Naturalnym rozwiązaniem tego problemu jest wspólne sfinansowanie zakupu krzesełka schodowego, które zlikwiduje bariery architektoniczne w bloku. Na co należy zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model windy?

Krzesełko schodowe w bloku

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut. Dzięki jego lekturze dowiesz się:

– dlaczego winda schodowa nigdy nie zastąpi windy osobowej,

– które krzesło schodowe będzie najlepsze dla osoby starszej w bloku,

– jak w praktyce wygląda użytkowanie krzesełka dźwigowego w bloku przez kilka osób.

Krzesło schodowe dla osoby starszej w bloku a tradycyjna winda – różnice

Winda krzesełkowa jest znacznie tańsza, a przez to bardziej dostępna dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zajmuje też mniej miejsca niż winda osobowa. Dzięki temu idealnie sprawdza się w kamienicach i 4-piętrowych blokach, w których nie zmieściłby się tradycyjny dźwig. Dużą zaletą krzesełka schodowego jest także zasilanie akumulatorowe, które sprawia, że urządzenie działa podczas awarii prądu.

Ograniczenia związane z korzystaniem z krzesełka schodowego

Windy dla seniorów mają jednak swoje wady, o których warto pamiętać, planując użytkowanie krzesełka dźwigowego w bloku przez kilka osób. Przede wszystkim poruszają się wolniej niż tradycyjne dźwigi – ich prędkość nie przekracza 0,15 m/s.

Zobacz, jak działa krzesełko schodowe Otolift zamontowane w bloku.

Podczas jednego kursu mogą transportować tylko jedną osobę, a po kilku przejazdach wymagają doładowania baterii. Ponadto krótkie naciśnięcie przycisku startu nie uruchomi krzesełka schodowego – aby winda dowiozła Cię do celu, musisz go naciskać przez cały czas.

Czym kierować się przy wyborze windy schodowej do bloku?

Wspólne użytkowanie krzesełka dźwigowego w bloku przez kilka osób może być łatwiejsze, jeśli wybierzesz odpowiedni model windy. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie niewątpliwie zakup krzesła schodowego na schody kręte firmy Otolift.

Urządzenie to zostało wyposażone w specjalną blokadę, która uniemożliwia uruchomienie windy przez niepowołaną osobę. Z dźwigu nie skorzystają więc dzieci ani młodzi ludzie, którzy mogliby uszkodzić windę. Mogą to zrobić tylko jej użytkownicy, z których każdy otrzyma elektroniczny kluczyk do odblokowania krzesła dla seniora. Mieszkańcy bloku będą również mogli zdalnie przywołać urządzenie znajdujące się na innej kondygnacji za pomocą pilota. Funkcjonalności krzesła schodowego krzywoliniowego dla osoby starszej Otolift sprawiają, że mogą z niego łatwo korzystać nawet użytkownicy mieszkający na różnych kondygnacjach.

Krzesełko schodowe Otolift zostało przystosowane do wspólnego użytkowania przez mieszkańców kamienicy i bloku.

Winda krzesełkowa do bloku – finansowanie zakupu

Wspólny zakup krzesełka schodowego ma wiele zalet. Nie tylko obniża koszty montażu, ale również zwiększa szanse na pozyskanie dodatkowych środków na budowę windy, np. od wspólnoty mieszkaniowej. Warto pamiętać też o tym, że osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier architektonicznych. Jego uzyskanie pozwoli zmniejszyć koszty zakupu i montażu windy nawet o 95%.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem krzesełka dla seniora w swoim bloku, skontaktuj się z firmą Windy Schodowe. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci wybrać windę odpowiednią do Twoich potrzeb.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych

FAQ

Z jakimi ograniczeniami powinni się liczyć mieszkańcy, którzy wspólnie finansują zakup windy krzesełkowej do bloku?

Choć założenie windy schodowej jest tańsze od budowy tradycyjnej windy osobowej, to niesie za sobą pewne ograniczenia:

1. maksymalna prędkość poruszania się windy dla seniora nie przekracza 0,15 m/s. Dla porównania prędkość windy osobowej wynosi co najmniej 2 m/s;

2. aby krzesełko schodowe dowiozło Cię do celu, musisz przez całą drogę naciskać przycisk umieszczony na pilocie zdalnego sterowania lub na podłokietniku;

3. windy krzesełkowe i platformy schodowe mogą jednocześnie przewozić tylko jedną osobę;

4. nie mogą poruszać się w sposób ciągły – po kilku przejazdach muszą doładować swoje baterie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie krzesełka schodowego do budynku wielorodzinnego?

Warto wybrać model windy, który wyposażono w blokadę przed dostępem ze strony niepowołanych osób. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia windy przez młodzież lub dzieci. Przykładem takiego urządzenia jest krzesło schodowe na schody kręte Otolift, które zostało przystosowane do użytkowania w bloku przez kilka osób. Każdy mieszkaniec, który będzie partycypował w zakupie windy, otrzyma własny kluczyk elektroniczny i pilot. Dzięki temu będzie mógł korzystać z blokady dostępu oraz opcji zdalnego przywoływania dźwigu.