Czy istnieje możliwość szybkiej, ale co najważniejsze niezbyt kosztownej likwidacji barier architektonicznych w domu? Tak, by osoba niepełnosprawna mogła łatwiej się po nim poruszać? Jak najbardziej tak, urządzeniem pozwalającym zwalczyć wiele barier jest samobieżne krzesełko przyschodowe. W tym przypadku istnieją dwie możliwości. Można kupić krzesełko na torze krzywoliniowym (model droższy) lub dwa krzesełka umieszczone na szynie prostej (rozwiązanie tańsze).

Krzesełko przyschodowe.
Krzesełko schodowe na szynie prostej.

Szybka i tania likwidacja barier architektonicznych

W przypadku wielu domów jednorodzinnych powstałych w Polsce wykorzystywane są dwubiegowe schody ze spocznikiem. Takie schody zbudowane są z dwóch prostych odcinków, oddzielonych od siebie płaską częścią (spocznikiem, półpiętrem podestem). Bardzo często można spotkać je w starszych domach jednorodzinnych. Dużym problemem takich schodów jest przede wszystkim to, że są dość wąskie. To z kolei stwarza prawdziwy problem, gdy tylko zajdzie potrzeba szybkiej i bezproblemowej likwidacji barier.

Bardzo popularnym rozwiązaniem na likwidację barier architektonicznych jest montaż platformy przyschodowej. Niestety przy niewielkim spoczniku takiej możliwości nie ma, ponieważ względy techniczne będą uniemożliwiały zastosowanie dźwigu osobowego. Takiego pozwalającego osobie niepełnosprawnej sprawnie poruszać się po domu na wózku inwalidzkim.

Istnieje możliwość przeprowadzenia montażu pionowej platformy na zewnątrz budynku. Montaż windy dla niepełnosprawnych, choć jest niezwykle pomocny to jednak jednak jest kosztowy. Wysokość kosztów jest na tyle znacząca, że tak naprawdę niewiele osób może pozwolić sobie na skorzystanie z takiego rozwiązania.

Platforma schodowa
Platforma przyschodowa

Czy krzesełko przyschodowe to dobry sposób na pozbycie się barier architektonicznych?

Skoro winda zewnętrzna to bardzo dobre, choć drogie rozwiązanie, na które niewielu będzie stać, to, w jaki sposób można pomóc osobie niepełnosprawnej tak, by bariery architektoniczne nie stanowiły dla niej już więcej żadnego problemu? W takim przypadku warto bardzo poważnie zastanowić się nad instalacją schodowego krzesełka schodowego, które jest znacznie tańsze od windy. Należy jednak mieć świadomość tego, że są pewne niedogodności wynikające ze stosowana takiego rozwiązania. Przede wszystkim chodzi o to, że krzesełko samobieżne nie może przewieźć osoby wraz z wózkiem inwalidzkim (w przeciwieństwie do windy czy podnośnika). Takie rozwiązanie wymaga pewności, że osoba niepełnosprawna jest na tyle silna, że nie będzie miała specjalnych trudności z tym, by samodzielnie przesiąść się z wózka na samobieżne krzesełko.

Krzesełko przyschodowe to najlepsze rozwiązanie przy osobach starszych lub niepełnosprawnych, które na co dzień nie muszą radzić sobie samodzielnie z pokonywaniem architektonicznych barier, a mają do pomocy opiekuna. Wówczas krzesełko przyschodowe znacznie ułatwia funkcjonowanie nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale także i tej, która pomaga jej w codziennym życiu.

Krzesełko schodowe a likwidacja barier architektonicznych.
Pokonywanie bariery architektonicznej.

A może podnośnik ścienny wraz z krzesełkiem?

W jaki sposób można jeszcze pomóc zlikwidować bariery architektoniczne w domu, a tym samym zwiększyć komfort i możliwości poruszania się osobom starszym i schorowanym lub niepełnosprawnym? Wato rozważyć zakup specjalnego podnośnika ściennego w zestawie z krzesełkiem, aby uzyskać kompletny zestaw pozwalający na transfer osoby niepełnosprawnej.

Krzesełko przyschodowe krzywoliniowe

Wydawać by się mogło, że w przypadku schodów dwubiegowych jedynym rozwiązaniem na ułatwienie poruszania się osoby niepełnosprawnej jest i montaż krzesełka przyschodowego na torze krzywoliniowym. Jest to prawda, jednak to rozwiązanie, choć bardzo przydatne i wygodne, ma też jedną znaczącą wadę – bardzo duże koszty. To wynika z wysokich cen zagranicznych producentów za zakup urządzenia. A także również dość znaczących marż polskich sprzedawców, które narzucane są na sprowadzany sprzęt.

Czy można tanio zlikwidować bariery architektoniczne przy schodach dwubiegowych?

Jeżeli brakuje środków na zakup krzesła poruszającego się po szynie krzywoliniowej, alternatywą dla tego rozwiązania mogą być krzesełka instalowane na szynie prostej, które są również funkcjonalne, za to znacznie tańsze. Koszty zakupu w tym przypadku mogą być nawet dwukrotnie niższe niż przy krzesełkach poruszających się po szynie krzywoliniowej.

Dlaczego warto kupić dwa krzesełka dźwigowe na szynie prostej?

Dwa krzesełka dźwigowe na szynie prostej to stosunkowo tania możliwość zniwelowania problemów z barierą architektoniczną. Sprzęt, gdy już nie będzie potrzebny, można z powodzeniem sprzedać, przede wszystkim dzięki uniwersalności tego rozwiązania (pasuje do każdego typu schodów). W przypadku krzesełek krzywoliniowych takiej możliwości nie ma, ponieważ przygotowywane są one na specjalne zamówienie. Dodatkowo dwa krzesła schodowe na szynie prostej to rozwiązanie dostępne niemal od ręki, więc klienci nie muszą zbyt długo oczekiwać na swoje zamówienie.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie prezentujemy zdjęcia z naszych montaży – znajdą tam Panstwo również fotografie pokazujące opisane powyżej rozwiązanie.