Zmagasz się z problemem, jakim jest pokonywanie schodów w Twoim domu lub bloku?  Schody to najbardziej uciążliwa bariera architektoniczna, którą napotykają osoby starsze oraz niepełnosprawnej na swojej drodze. Krzesełka schodowe na szynie krzywoliniowej (winda schodowa) to urządzenia, które przywracają swobodę i komfort w poruszaniu się po schodach krzywych. 

Krzesełka schodowe na torze krzywoliniowym – zastosowanie

Urządzenia dźwigowe w formie krzesełek dzielimy na poruszające się po torze prostym, które służą do montażu na schodach prostych oraz na krzesełka krzywoliniowe. Te drugie są zakładamy na schodach krzywych, np. zabiegowych, i o zmiennym kącie nachylenia. Podsumowując urządzenia poruszające się po torze krzywoliniowym znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie są do pokonania schody krzywe np. w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej, czy budynkach wielomieszkaniowych.

Krzesełka krzywoliniowe
Krzesełka schodowe krzywoliniowe – przykłady

Przed instalacją krzesełka krzywoliniowego w Twoim domu lub bloku konieczne jest przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów, którymi zajmują się nasi specjaliści. Pomiar jest niezbędny do odpowiedniego wyprofilowania szyny i dopasowania jej do kształtu schodów. Podsumowując tor jezdny krzesełka można zainstalować po prawej lub po lewej stronie – do schodów lub do ściany.

Winda schodowa na szynie krzywoliniowej
Krzesełko krzywoliniowe zamontowane w budynku wielomieszkaniowym (bloku)

Krzesełka schodowe krzywoliniowe na torze krzywoliniowym – modele

Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń dźwigowych, lecz my skupiliśmy się teraz tylko na krzesełkach krzywoliniowych. Wybraliśmy spośród nich 3 modele, których zakup szczególnie rekomendujemy.

Po pierwsze najpopularniejsze krzesełko na torze krzywoliniowym Acorn A180 – krzesełka schodowe

To najczęściej wybierana winda schodowa o torze krzywoliniowym dostępna na polskim rynku. Krzesełko przyschodowe sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych jak i blokach – jego tor jezdny można zamontować na słupach przymocowanych do każdego rodzaju schodów.

Korzystanie z krzesełka jest komfortowe i bezpieczne, ponieważ urządzenie zostało wyposażone w:

 • po pierwsze obracane siedzisko, które pozwala na bezpieczne wsiadanie i zsiadanie z krzesełka
 • po drugie składany podnóżek i siedzisko, dzięki którym możesz zaoszczędzić miejsce na schodach.
 • po trzecie pasy oraz czujniki wykrywające przeszkody na schodach w trakcie jazdy windy schodowej.
 • po czwarte joystick ukryty w podłokietniku lub pilot zdalnego sterowania umożliwiają wygodne sterowanie krzesełkiem dla seniora.
Krzesełka schodowe Acorn 180
Krzesełko schodowe Acorn 180

Czytaj więcej o krzesełku: Acorn A180

Po drugie niezawodne krzesełko Otolift TWO – krzesełka schodowe

To kolejne urządzenie, które znajduje się w naszej trójce najlepszych krzesełek krzywoliniowych dostępnych obecnie na rynku. Uniwersalne i niezawodne krzesełko schodowe Otolift TWO, charakteryzuje się:

 • po pierwsze możliwością zamontowania również na zewnątrz budynku – jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne,
 • po drugie możliwością zamocowania do schodów lub do ściany,
 • po trzecie udźwigiem wynoszącym 130 kg – to największy udźwig wśród krzesełek krzywoliniowych,
 • po czwarte dostępnością opcji personalizacji koloru tapicerki oraz szyny jezdnej, dzięki którym jeszcze lepiej dopasujesz wygląd krzesełka do swojego wnętrza

Otolift TWO, podobnie jak pozostałe krzesełka, jest wyposażone w akumulatory, dzięki którym możesz z niego korzystać nawet podczas awarii prądu. Pamiętaj jednak, że krzesełko powinno być zawsze odstawiane na przystanku, gdzie akumulatory będą mogły się naładować.

W skład wyposażenia krzesła na schody wchodzi pilot zdalnego sterowania oraz joystick wbudowany w podłokietnik. Podsumowując krzesełko możesz kupić już od 29 000 zł. Nasz firma wyliczą ostateczną kwotę po uwzględnieniu długości szyny jezdnej oraz dodatkowych parametrów wybranych podczas zamówienia.

Krzesło ruchome na schody
Krzesełko schodowe krzywoliniowe w domu.

Czytaj więcej o krzesełku: Otolift TWO

Po trzecie Otolift AIR – nowoczesne urządzenie dźwigowe

Ostatnim prezentowanym modelem jest krzesełko krzywoliniowe Otolift AIRnowość na polskim rynku. Model AIR ma najcieńszą pojedynczą szynę wśród krzesełek schodowych, którą można zainstalować do ściany lub do schodów.

Nowoczesny wygląd, najcieńsza szyna ze wszystkich krzesełek krzywoliniowych to jednak nie wszystko. Co jeszcze oferuje innowacyjne krzesełko schodowe Otolift AIR?

 • Po pierwsze winda schodowa Otolift AIR może zostać zamontowana na bardzo wąskich schodach. Urządzenie jest wyposażone w technologię „Reverse Drive”, która pozwala na siedzenie częściowo lub całkowicie tyłem do kierunku jazdy. Takie rozwiązanie umożliwia urządzeniu poruszanie się po wąskich schodach.
 • Po drugie kąt nachylenia windy schodowej wynosi od 0 do 70 stopni, co oznacza, że nie tylko wąskie, ale również strome schody nie będą wyzwaniem dla windy krzesełkowej Otolift AIR.
 • Po trzecie czas dostawy wynosi 3-4 tygodnie.

Podobnie jak poprzednik, model AIR oferuje możliwość wyboru koloru tapicerki oraz szyny jezdnej. Podsumowując jest to elegancka i nowoczesna winda, stworzona dla wymagających użytkowników, a jej cena również zaczyna się od 29 000 zł!

Idealna winda na wąskie schody.
Krzesełko Otolift z modułem Air

Czytaj więcej o krzesełku: Otolift AIR

Poznaj szczegółowe parametry i różnice pomiędzy opisanymi wyżej krzesełkami na poniższej grafice:

Krzesełka schodowe - porównanie.

Czytaj więcej: Porównanie krzesełek na torze krzywoliniowych

Krzesełka schodowe – złóż wniosek i odbierz dofinansowanie na zakup

Koszt urządzeń dźwigowych czasami przewyższa możliwości finansowe osób starszych lub niepełnosprawnych. W takiej sytuacji zgłoś się do  MOPR-u lub PCPR-u w Twoim mieście i dowiedz się, jak otrzymać dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Wartość takiej dotacji może obejmować nawet 95% wszystkich wydatków związanych z zakupem krzesełka!

Więcej informacji o dofinansowaniach, znajdziesz: Dofinansowanie do likwidacji barier

Interesuje Cię zakup urządzenia lub masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: +48 692 44 94 74 | +48 698 132 056 | +48 606 686 002
Lub e-mailowego: zapytanie@windy-schodowe.pl