Zmagasz się z problemem jakim jest pokonywanie schodów w Twoim domu lub bloku?  Schody to najbardziej uciążliwa bariera architektoniczna, którą spotykają osoby starsze oraz niepełnosprawnej na swej drodze. Krzesełko schodowe na szynie krzywoliniowej (in. winda schodowa na torze krzywoliniowym) to urządzenie, które przywraca swobodę i komfort w poruszaniu się po schodach krzywych. 

Krzesełka schodowe na torze krzywoliniowym – zastosowanie

Krzesełka schodowe dzielimy na te poruszające się po torze prostym, które służą do montażu na schodach prostych oraz krzesełka krzywoliniowe, na znacznie bardziej wymagające schody: krzywoliniowe, zabiegowe, o zmiennym kącie nachylenia. Urządzenia na torze krzywoliniowym znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie są do pokonania schody krzywe np. w domach jednorodzinnych, miejscach użyteczności publicznej, czy budynkach wielomieszkaniowych.

Przed instalacją krzesełka krzywoliniowego w Twoim domu lub w bloku konieczne jest przygotowanie precyzyjnych pomiarów, którymi zajmują się specjaliści. Pomiar jest konieczny do odpowiedniego wyprofilowania szyny i dopasowania jej do schodów. Tor jezdny krzesełka można zainstalować po prawej lub po lewej stronie, do schodów lub do ściany.

Krzesełko krzywoliniowe zamontowane w budynku wielomieszkaniowym (bloku)

Modele krzesełek schodowych na torze krzywoliniowym

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń dźwigowych, w niniejszym artykule skupiliśmy się na krzesełkach krzywoliniowych. Spośród krzesełek wybraliśmy trzy modele, których zakup szczególnie rekomendujemy.

1. Najpopularniejsze krzesełko na torze krzywoliniowym Acorn A180

To najczęściej wybierana tego rodzaju winda schodowa dostępna na polskim rynku. Krzesełko sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych jak blokach – tor jezdny można zamontować na słupach przymocowanych do każdego rodzaju schodów.

Korzystanie z krzesełka jest w pełni komfortowe i bezpieczne, zostało wyposażone w:

 • Obracane siedzisko, które pozwala na bezpieczne wsiadanie i zsiadanie z krzesełka
 • Aby zaoszczędzić miejsce na schodach, urządzenie posiada składany podnóżek i siedzisko – można je złożyć, gdy krzesełko nie jest używane
 • O bezpieczeństwo dbają również pasy oraz czujniki wykrywające przeszkody na schodach, gdy się na nim poruszasz
 • Standardowo obsługa krzesełka jest możliwa dzięki: joystickowi wbudowanemu w podłokietnik lub pilotowi zdalnego sterowania

Urządzenie firmy Acorn są objęte 2-letnią gwarancją, a cena krzesełka zaczyna się od 25 000 zł brutto.

Czytaj więcej o krzesełku: Acorn A180

2. Niezawodne krzesełko Otolift TWO

To kolejne urządzenie, które znajduje się w naszej trójce najlepszych krzesełek krzywoliniowych dostępnych na rynku. Uniwersalne i niezawodne krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym Otolift TWO, charakteryzuje się:

 • Otolift TWO można zamontować również na zewnątrz budynku – jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne
 • Krzesełko można zainstalować standardowo do schodów lub do ściany
 • Udźwig urządzenia wynosi 130 kg – to największy udźwig wśród krzesełek krzywoliniowych, a w opcjo udźwignie nawet do 150 kg!
 • Firma Otolift umożliwia wybór koloru tapicerki oraz szyny jezdnej, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasujesz krzesełko do swojego wnętrz

Otolift TWO podobnie jak pozostałe krzesełka, jest wyposażone w akumulatory, dzięki którym możliwe jest używanie krzesełka nawet podczas zaniku prądu. Jednak należy pamiętać, aby krzesełko było zawsze odstawiane na przystanku (gdzie doładowywane są wspomniane akumulatory) oraz aby było podłączone do prądu. W skład wyposażenie wchodzi pilot zdalnego sterowania do obsługi krzesełka oraz joystick wbudowany w podłokietnik. Krzesełko możesz kupić już od 25 000 zł, ostateczna kwota będzie wyliczona na podstawie: długości szyny jezdnej oraz dodatkowych parametrów wybranych podczas zamówienia.

dav

Czytaj więcej o krzesełku: Otolift TWO

3. Otolift AIR – nowoczesne urządzenie dźwigowe

Ostatnim prezentowanym przez nas modelem jest krzesełko krzywoliniowe Otolift AIR – nowość na polskim rynku. Model AIR posiada najcieńszą pojedynczą szynę dostępną wśród krzesełek schodowych, którą można zainstalować do ściany lub do schodów.

Nowoczesny wygląd, najcieńsza szyna wśród krzesełek krzywoliniowych – co jeszcze oferuje nam innowacyjne krzesełko Otolift AIR?

 • Winda schodowa Otolift AIR może zostać zamontowana na bardzo wąskich schodach. Urządzenie jest wyposażone w technologię „Reverse Drive” – która pozwala na siedzenie częściowo lub całkowicie tyłem do kierunku jazdy, likwidując tym samym problem poruszania się po wąskich schodach
 • Kąt nachylenia windy schodowej wynosi od 0 do 75 stopni, co oznacza, że nie tylko wąskie, ale również strome schody nie będą wyzwaniem dla Otolift AIR
 • Mimo zaawansowanego technologicznie urządzenia, jego czas dostawy jest bardzo szybki i wynosi 3-4 tygodnie

Podobnie jak poprzednik, model AIR oferuje możliwość wyboru koloru tapicerki oraz szyny jezdnej. Jest to elegancka i nowoczesna winda, stworzona dla wymagających użytkowników, a jej cena również zaczyna się od 25 000 zł!

Czytaj więcej o krzesełku: Otolift AIR

Poznaj szczegółowe parametry i różnice pomiędzy opisanymi wyżej krzesełkami na poniższej grafice:

Czytaj więcej: Porównanie krzesełek na torze krzywoliniowych

Złóż wniosek i odbierz dofinansowanie na zakup krzesełka schodowego

Koszt urządzeń dźwigowych bardzo często przewyższa możliwości finansowe osób potrzebujących takiego rozwiązania. W takiej sytuacji należy zgłosić się do instytucji takich jak MOPR lub PCPR w Twoim mieście i dowiedzieć o możliwość otrzymania dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych. Wartość takiego dofinansowania niekiedy wynosi do 95% wszystkich wydatków związanych z zakupem krzesełka!

Więcej informacji o dofinansowaniach, znajdziesz: Dofinansowanie do likwidacji barier

Interesuje Cię zakup urządzenia lub masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: +48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
Lub e-mailowego: zapytanie@windy-schodowe.pl