Krzesełka schodowe na szynie prostej – jakie wybrać?

Już niedługo nowy rok, a co za tym idzie nowe możliwości dotyczące dofinansowań do likwidacji barier. Już za kilka dni będzie możliwość złożyć wniosek o dofinansowanie na np. zakup i instalację krzesełka schodowego. Sprawdza się ono zarówno w przypadku osób starszych, jak i niepełnosprawnych.

Czym jest krzesełko schodowe?

Krzesełko schodowe to urządzenie, które pomoże bezpiecznie pokonać schody osobom starszym i niepełnosprawnym (z niewielką dysfunkcją narządu ruchu). Mają one jednak ograniczenie – nie przewiozą osoby na wózku inwalidzkim.

Krzesełko świetnie sprawdza się w domach i mieszkaniach kilkupoziomowych. Całość zajmuje na schodach bardzo mało miejsca, a cena takiego urządzenia nie jest mocno wygórowana.

Tor jezdny najczęściej mocowany jest do stopni schodów, ale są też możliwości przymocowania go do ściany. Rozwiązanie jest unikalne na rynku europejskim.

Modele dostępne na rynku

Wśród bogatej oferty dostępnej na naszym rynku, warto wyróżnić szczególnie trzy modele. Modele te są bardzo podobne w działaniu, ale są też elementy, które je różnią. Zobaczmy, jak wygląda ich porównanie.

Pierwszym krzesełkiem jest urządzenie brytyjskiej firmy Acorn – Superglide. Krzesełko jest bardzo proste w obsłudze, ale i łatwe w instalacji.

Tutaj można zobaczyć krótki film, pokazujący działanie krzesełka: https://www.youtube.com/watch?v=hzHcjGCsDzw

Urządzenie posiada profilowaną szynę wraz z systemem 8 rolek. Wszystko to w połączeniu z zębatkami i systemem prądu stałego daje maksymalny komfort jazdy. Wyposażenie to m.in. elektroniczny i mechaniczny system hamowania wraz z czujnikami limitu. Dzięki nim sprzęt zatrzyma się zawsze w bezpiecznej pozycji. Urządzeniem steruje się za pomocą joysticka lub pilota na podczerwień.

krzesełka

Dane techniczne krzesełka Acorn Superglide

Udźwig: 127 kg
Moc: 0,25 kW
Prędkość podróżowania: poniżej 0,15 m/s
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ~50Hz
Minimalna szerokość schodów: 60 cm
Kąt nachylenia schodów: 23°-55°

Cena nowego krzesełka oscyluje w kwocie ok. 8500 zł.

Drugim krzesełkiem, na które warto zwrócić uwagę jest krzesełko holenderskiej firmy Otolift – Parallel. Urządzenie, podobnie jak poprzednie, jest bardzo proste w obsłudze i charakteryzuje się dużą niezawodnością.

Zasadę działania krzesełka prezentuje krótki film, który można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=yt7fELSb0Ms

Krzesełko zaopatrzone jest w cienką jezdną szynę. Dzięki niej, całość nie zajmuje na schodach dużo miejsca. Wyposażenie to m.in. składane siedzisko, podnóżek oraz podłokietniki. Wygodę podczas wsiadania i zsiadania zapewnia obracane siedzisko. Przycisk w podłokietniku lub kasety przywoławcze umieszczone na dole i na górze schodów zapewniają łatwe sterowanie.

krzesełka

Dane techniczne krzesełka Otolift Parallel

Udźwig: 130 kg
Moc: 0,3 kW
Prędkość podróżowania: zmienna – maksymalnie do 0,15 m/s
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ~50Hz
Minimalna szerokość schodów: 60 cm
Kąt nachylenia schodów: 0°-56°

Cena nowego krzesełka to kwota ok. 9000 zł.

Trzecie krzesełko w tej kategorii to krzesełko brytyjskiej firmy Access BDD – HomeGlide. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich modeli, i to krzesełko jest proste w obsłudze. Charakteryzuje się kompaktowym, ergonomicznym i bardzo stylowym wyglądem.

Zasada działania krzesełka została przedstawiona w krótkim filmie, który moża zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Dfd9hTnyz_A

Do budowy krzesełka zastosowano zaawansowaną technologie, która daje gwarancję bezpieczeństwa i komfortu oraz łatwości sterowania. Dodatkowym plusem urządzenia jest niezawodny mechanizm sterujący. Całość wyposażona jest w krzesełko z obrotem manualnym. Za pomocą modułu na podłokietniku oraz dodatkowych pilotów zdalnego sterowania na piętrach odbywa się tu sterowanie.

krzesełka

Dane techniczne krzesełka HomeGlide

Udźwig: 125-138 kg
Moc: 0,28 kW
Prędkość podróżowania: poniżej 0,15 m/s
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ~50Hz
Minimalna szerokość schodów: 68 cm
Kąt nachylenia schodów: 25°-53°

Cena nowego krzesełka to koszt ok. 9000 zł.

Podsumowanie

Porównując wszystkie trzy przedstawione modele – każdy z nich jest wykonany z aluminium. Wszystkie mają obracane manualnie siedzisko, wszystkie posiadają ładowarkę doładowującą akumulatory automatycznie, w każdym krzesełku dostępne jest też sterowanie zdalne i z poziomu siedziska. Wszystkie krzesełka są też zgodne z dyrektywą maszynową 2006/42/EC.

Warto też pamiętać, że na każdy z tych modeli można uzyskać dofinansowanie w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych, ze środków PFRON dostępnych w PCPRach lub MOPRach.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail