Holenderski producent krzesełek zadbał o to, by obydwie windy krzesełkowe wyróżniały się wysoką jakością i komfortem użytkowania. Pomiędzy urządzeniami Otolift Two i modul Air istnieją jednak istotne różnice, które warto uwzględnić na etapie wyboru minidźwigu. Poznaj je wszystkie, czytając poniższy artykuł!

Po lewej stronie Otolift Two, a po prawej – krzesełko modul Air

Tekst zawiera odpowiedzi na pytania:

  1. które krzesełko schodowe sprawdzi się na wąskich schodach krzywoliniowych;
  2. jaki model windy będzie idealny dla seniora mieszkającego w bloku,
  3. które krzesło na schody można zamontować w domu z ogrzewaniem podłogowym.

Krzesełka schodowe krzywoliniowe Otolift – klasa sama w sobie

Firma Otolift ma bogate doświadczenie w produkcji krzeseł ruchomych na schody – pierwsze z nich wprowadziła na rynek już w latach 70. Model windy dla seniora – Two, jest dostępny w naszej ofercie od 2010 r. Od tego czasu zamontowaliśmy co najmniej kilkaset urządzeń tego typu. Nowoczesne krzesełka schodowe Otolift modul Air pojawiły się na rynku nieco później, bo dopiero w 2015 r., lecz i tak zdążyliśmy już założyć ponad 100 takich wind. Choć obydwa modele przystosowano do pokonywania schodów krzywoliniowych, to nie zawsze można je stosować zamiennie. Zobacz, które różnice pomiędzy krzesełkiem Otolift Two a windą z modułem Air odegrają kluczową rolę podczas codziennego użytkowania dźwigu!

Zobacz na filmiku, jak działa innowacyjne krzesełko z modułem Air!

Otolift Two kontra moduł Air – najważniejsze różnice:

1. kształt szyny jezdnej

Szyna, po której sunie winda Two jest zbudowana z dwóch rur o średnicy sięgającej ok. 50 mm. Górna rura odpowiada za stabilizację, a do dolnej jest przyspawana listwa zębata. Co istotne, szyna jezdna krzesełka schodowego Otolift Two jest wykonywana na indywidualne zamówienie, a sam proces produkcji trwa kilka tygodni. Zaletą tej metody produkcji jest uzyskanie toru jezdnego, który wiernie odwzorowuje kształt poręczy schodów.

Szyna jezdna windy dla seniora Otolift Two jest wykonywana na zamówienie, co wydłuża czas realizacji montażu.

Szyna jezdna krzesła z modułem Air wygląda zupełnie inaczej – jest to pojedyncza rura o średnicy 60 mm, którą tworzą standardowe elementy. Specyfika jej konstrukcji znacznie skraca czas kompletacji zamówienia. Zamiast zamawiać produkcję szyny pod konkretne schody, wystarczy tylko odpowiednio dopasować do siebie gotowe elementy. Dzięki temu możemy zrealizować montaż windy nawet w ciągu 3 tygodni od momentu podpisania umowy.

Tor jezdny krzesełka Otolift modul Air składa się z gotowych elementów.

2. zastosowanie

Krzesełko schodowe modul Air jest wyposażone w innowacyjny mechanizm „Reverse Drive”, który umożliwia wjeżdżanie po schodach tyłem lub po skosie. Wykorzystanie nowatorskiej technologii sprawia, że ten model krzesła sprawdza się nawet w przypadku bardzo wąskich schodów (o szerokości poniżej 75 cm). Automatyczny obrót windy w czasie jazdy ma praktyczne zastosowanie. Pozwala uniknąć zderzenia nóg pasażera ze ścianą lub uderzenia głową o nisko zawieszoną belkę.

Krzesełko schodowe z modułem Air bezpiecznie przejeżdża nawet pod niskim stropem.

W urządzeniach z modułem Air szyna jezdna może pionowo wisieć nad podłogą przy pierwszym stopniu. To sprawia, że nowszy model krzesełek schodowych można z powodzeniem zamontować w domach z ogrzewaniem podłogowym. A także w budynkach, w których niedaleko dołu schodów znajdują się drzwi, grzejnik lub korytarz.

Winda schodowa Otolift Air omija nietypowe przeszkody na klatce schodowej, chroniąc pasażera przed zderzeniem z wystającą półką lub grzejnikiem.

Krzesełko do transportu po schodach Otolift Two jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków – szczególnie seniorów z 3 lub 4 piętra. Urządzenie to doskonale sprawdza się na długich biegach schodów, a dzięki możliwości zwiększenia prędkości, pokonuje duże odległości w krótkim czasie.

Krzesełko schodowe Otolift Two jest niezastąpione w przypadku wysokich schodów o skomplikowanym biegu.

Winda schodowa Otolift Two pomaga też likwidować bariery mieszkańcom domów jednorodzinnych, którzy mają trudności z pokonywaniem schodów zewnętrznych. Po założeniu krzesełka mogą oni samodzielnie oraz w pełni bezpiecznie korzystać ze schodów krzywoliniowych. I to przez cały rok! Nawet wtedy, gdy na stopniach zalega warstwa lodu lub śliskich liści.

Krzesło schodowe Otolift Two na zewnętrznych schodach krzywoliniowych

3. napęd

Systemy napędowe obydwu krzesełek schodowych Otolift bazują na wykorzystaniu koła zębatego i listwy zębatej, lecz ich budowa nieznacznie się różni. Winda z modułem Air została wyposażona w specjalny mechanizm rolkowy, który umożliwia cichą pracę i większy komfort użytkowania. W trakcie pokonywania schodów przy pomocy nowszego modelu krzesełka pasażer właściwie nie wyczuwa miejsc łączenia szyny jezdnej. Minusem zastosowania mechanizmu rolkowego jest wolniejsze przemieszczanie się po schodach, które jednak nie robi większej różnicy w przypadku 1. piętra.  

Krzesełko schodowe Otolift Air zapewnia większy komfort podczas pokonywania schodów.

4. udźwig

Teoretycznie udźwig obydwu krzesełek jest niemal taki sam – w przypadku modułu Air wynosi 125 kg, a w  windach Otolift Two130 kg. W praktyce jednak różnice są znacznie większe. Wiemy z doświadczenia, że solidnie wykonany model Two ma duży zapas mocy i może przewozić nawet osoby ważące 150 kg. W przypadku krzesełka schodowego Air rekomendujemy stosowanie udźwigu zalecanego przez producenta.

Zobacz na filmiku mechanizm działania krzesła Otolift Two!

5. podnóżek

Stanowi podstawowy element wyposażenia obydwu modeli. W każdym z nich wygląda jednak inaczej. Krzesełka Otolift Two mają solidny podnóżek, na którym można stanąć, obciążając go wagą sięgającą nawet 100 kg. Z kolei podnóżek w windach dla niepełnosprawnych z modułem Air ma nieco delikatniejszą budowę. Wyróżnia się jednak dodatkowym atutem – komfortową opcją automatycznego składania oraz rozkładania (dostępną w wersji standardowej).

Po lewej stronie znajduje się krzesełko Otolift Two, a po prawej – modul Air.

Co jeszcze warto wiedzieć o krzesłach do transportu niepełnosprawnych Otolift?

Podczas wybierania windy schodowej zastanów się, czy planujesz jej późniejszą odsprzedaż. Jeżeli tak, to rozważ założenie krzesełka z modułem Air, które łatwiej sprzedać na rynku wtórnym. Weź również pod uwagę mniej istotne różnice pomiędzy windami, np. te związane z funkcjonalnością siedziska lub kolorystyką szyny jezdnej. Krzesełko modul Air jest wyposażone w siedzisko podnoszone, a Otolift Twowsuwane/wysuwane. W przypadku drugiego modelu windy możesz też wybrać więcej kolorów szyny jezdnej. Oprócz standardowego brązu oraz bieli do Twojej dyspozycji będzie również odcień szary.

Dokumentacja techniczna urządzenia
Pobierz dokumentację techniczną krzesełka Otolift modul Air
Dokumentacja techniczna urządzenia
Pobierz dokumentację techniczną krzesełka schodowego Otolift Two.

Niezależnie od tego, który model urządzenia wybierzesz, możesz obniżyć koszty zakupu windy nawet o 95%. Aby to zrobić, skorzystaj z dofinansowania ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych