Schodołaz, zwany też transporterem schodowym, jest urządzeniem pozwalającym pokonywać bariery architektoniczne w postaci schodów. Umożliwia on proste i wygodne transportowanie po schodach osób niepełnosprawnych oraz starszych. Istnieje jednak kilka rodzajów schodołazów. Zobacz, który z nich spełni Twoje oczekiwania!
Z artykułu dowiesz się:
- czym różnią się od siebie schodołazy,
- w jakich sytuacjach lepiej wybrać schodołaz kroczący,
- jak działa schodołaz gąsienicowy?
Jakie są rodzaje schodołazów?
Każdy mobilny transporter jest gotowy do użycia, gdy podepniemy pod niego wózek inwalidzki. Niestety, nie każdy wózek nadaje się do takiego podpięcia. Z tego powodu schodołazy są często sprzedawane w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem.
To jednak nie jedyna kategoria podziału. Najistotniejsze rozróżnienie dotyczy rodzaju systemu jezdnego zastosowanego w mobilnym transporterze.
Z tego powodu dzielimy urządzenia na:
- schodołazy kroczące.
- schodołazy gąsienicowe.
Zobacz na filmiku, jak wygląda transporter kroczący!
Schodołaz kroczący – idealny na strome schody
Tego typu transportery poruszają się po schodach, wspinając się stopień po stopniu. Ich zaletami są niewielka waga i rozmiar. Dzięki temu schodołazy kroczące można łatwo przewieźć i wykorzystać w wielu różnorodnych miejscach. Ich system jezdny został zaprojektowany do jazdy po schodach stromych, o kącie nachylenia do 50 stopni, oraz wąskich – o szerokości minimalnej sięgającej 60 centymetrów. Schodołazy typu kroczącego mają 3-stopniową regulację prędkości i pracują w 2 trybach: ciągłym oraz przerywanym.
Schodołazy kroczące – modele
Oto przykładowe nazwy modeli transporterów z tej kategorii:
- Sherpa
- S-Max
- Sano Liftkar PT Uni
- Sano Liftkar PT-S
- Scalacombi Eco S34
- LG 2020 lub LG 2030
Schodołaz gąsienicowy – wygodny i łatwy w obsłudze
Transportery gąsienicowe poruszają się na gąsienicach, które najeżdżają na krawędzie schodów. Najlepiej spisują się podczas przewożenia osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim po szerokich schodach. Są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają od opiekuna wysiłku, ani użycia siły podczas transportowania pasażera. Można je bez problemu rozłożyć i przewieźć w dowolne miejsce. Część modeli schodołazów gąsienicowych została wyposażona w hamulec elektromagnetyczny dający gwarancję bezpiecznego użytkowania. Ich zasięg sięga do 1000 stopni.
Schodołazy gąsienicowe – modele urządzeń
- Vimec T09 Roby
- TR-93
- TK 100 – Treppenkuli
- Jolly TGR
- Climber 1
- Stairmax
- LG 2004 new
- Liftkar PTR
Który schodołaz wybrać?
Zanim podejmiesz decyzję, skontaktuj się z naszym ekspertem, przekaż mu wymiary swoich schodów oraz przedstaw pokrótce swoją sytuację. Przy wyborze schodołazu istotne są m.in. wiek oraz sprawność opiekuna, który będzie zwoził osobę niepełnosprawną po schodach. Tego typu informacje pozwolą naszemu specjaliście zaproponować model schodołazu, który w pełni odpowie Twoim potrzebom.