Powrót seniora do domu po hospitalizacji to moment, który często wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w codziennym otoczeniu. Aby zapewnić starszej osobie bezpieczeństwo i komfort, warto odpowiednio przygotować dom. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę,  by dostosować dom dla seniora.

Porozmawiaj z seniorem o jego potrzebach

Pierwszym krokiem powinno być zrozumienie indywidualnych potrzeb seniora. Jeśli jesteś blisko z osobą starszą, prawdopodobnie zauważasz trudności, z jakimi się zmaga, np. problemy z wchodzeniem po schodach czy równowagą. Szczera rozmowa pomoże zidentyfikować codzienne wyzwania, w jej trakcie dowiesz się, jakie codzienne czynności mogą być kłopotliwe. Weź pod uwagę schorzenie, na które cierpi senior oraz dotychczasową aktywność.

Skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą

Oprócz rozmowy z seniorem warto zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty. Specjaliści podpowiedzą, jakie elementy wyposażenia domu są kluczowe, aby wspierać rehabilitację i zapewnić bezpieczeństwo osobie starszej. 

Krzesełko schodowe ułatwia codzienne funkcjonowanie w domu.

Przygotowanie głównych pomieszczeń w domu dla seniora

Gdy już wiesz, z jakimi wyzwaniami mierzy się senior, opracuj plan zmian dla każdego pomieszczenia. Pamiętaj o tym, by przewidywać możliwe wypadki. Fakt, że obecnie osoba starsza nie ma problemu z samodzielnym wstawaniem i nie potrzebuje poręczy, nie znaczy, że za jakiś czas poręcze nie okażą się niezbędne. Planując zmiany w domu, uwzględnij potencjalne przyszłe scenariusze.

Oto kilka uniwersalnych wytycznych dotyczących każdego pomieszczenia:

  1. Po pierwsze usuń przeszkody. Luźne kable, podwijające się dywany czy wysokie progi to potencjalne zagrożenia. Upewnij się, że podłogi są wolne od przeszkód. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko potknięcia.
  2. Zastosuj maty antypoślizgowe. Wybierz maty z tworzywa sztucznego, które można łatwo wyprać w pralce – w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo i higienę.
  3. Zamontuj poręcze tam, gdzie senior może mieć trudności ze wstaniem, np. w łazience, przy schodach, czy w sypialni przy łóżku.
  4. Obniż szafki w kuchni. Zadbaj o wygodny dostęp do najczęściej używane naczynia. Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy starsza osoba codziennie musi wchodzić na krzesło, by wyjąć ulubione talerze.
  5. Upewnij się, że wszystkie pomieszczenia są odpowiednio oświetlone. Na korytarzu użyj lampek z czujnikiem ruchu wkładanych bezpośrednio do kontaktu. Te niewielkie urządzenia zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo podczas nocnych wędrówek do toalety.

Winda schodowa w domu.

Jak pomóc seniorowi pokonywać schody?

Schody to jedno z największych wyzwań dla osób starszych. Krzesło schodowe, zwane też windą schodową, to odpowiedź na problemy z samodzielnym poruszaniem się po schodach. Winda schodowa to urządzenie montowane na schodach, które pozwala seniorowi bezpiecznie przemieszczać się między piętrami, minimalizując ryzyko upadku. Nawet jeśli trudności z chodzeniem są niewielkie, warto rozważyć montaż windy schodowej, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Krzesełko schodowe w domu.

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne krzesełka schodowe, zarówno na schody proste, jak i zabiegowe (z zakrętem). Skontaktuj się z nami — w firmie Windy Schodowe pomożemy w wyborze odpowiedniego krzesełka i wspólnie sprawimy, że dom seniora będzie bezpiecznym miejscem. Dowiedz się więcej o urządzeniach do likwidacji barier architektonicznych.

Czy aby przygotować dom dla seniora trzeba przeprowadzić kapitalny remont?

Nie! Lęk przed kosztownym i uciążliwym remontem często towarzyszy rodzinom seniorów. Na szczęście wiele z zaproponowanych zmian, takich jak montaż poręczy, mat antypoślizgowych czy krzesełka schodowego nie wymaga kosztownego remontu. Nawet montaż windy schodowej nie wiąże się z remontem, ponieważ szyna jezdna krzesełka montowana jest do schodów, co nie ingeruje w strukturę domu.

Dostosowanie domu do potrzeb seniora po hospitalizacji to ważny krok, by zwiększyć jego bezpieczeństwo i komfort życia. Wprowadzenie nawet drobnych zmian, takich jak montaż poręczy czy poprawa oświetlenia, znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie osoby starszej.