Krzesełka schodowe, podobnie jak platformy dla niepełnosprawnych, niezwykle rzadko ulegają awariom. Co jednak zrobić, gdy Twoja winda schodowa nagle przestała działać? Dowiedz się z dzisiejszego artykułu i sprawdź, dlaczego zawsze warto mieć pod ręką instrukcję obsługi windy dla niepełnosprawnych!

Przeznacz 5 minut na przeczytanie tekstu. Dzięki temu:

 • poznasz rozwiązania najczęstszych problemów, z którymi dzwonią użytkownicy krzesełek schodowych,
 • dowiesz się, jak zyskać pewność, że Twoja winda przestała działać z powodu usterki, a nie niewłaściwej obsługi,
 • zobaczysz, co możesz zrobić, żeby pomóc nam szybciej zdiagnozować problem dotyczący windy schodowej podczas rozmowy telefonicznej.

Dlaczego warto mieć pod ręką instrukcję obsługi windy dla niepełnosprawnych?

Po zakończeniu montażu zawsze dostarczamy klientom instrukcję obsługi urządzenia w 2 wersjachpapierowej oraz elektronicznej. Dlaczego to robimy? Ponieważ wiemy, że nagły problem z uruchomieniem windy jest bardzo stresujący dla osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia wiemy również, że większość takich problemów można rozwiązać samodzielnie. Aby to zrobić, czasami wystarczy tylko zajrzeć do instrukcji obsługi windy dla niepełnosprawnych.

W tym obszernym dokumencie sprawdzisz m.in.:

 1. znaczenie komunikatów wyświetlanych na urządzeniu (nie wszystkie sygnalizują awarię dźwigu!),
 2. co należy zrobić, aby uruchomić krzesełko schodowe (wielu użytkowników zapomina o przekręceniu kluczyka lub przytrzymywaniu przycisku sterowania podczas pokonywania schodów),
 3. jak powinno być obrócone siedzisko przed rozpoczęciem i po zakończeniu korzystania z windy dla seniora.

Warto mieć zawsze pod ręką drukowaną wersję instrukcji obsługi windy dla niepełnosprawnych i dodatkowo zapisać plik PDF na pulpicie komputera. Dzięki temu w sytuacji awaryjnej będziesz mógł szybko sprawdzić, dlaczego Twoje krzesełko schodowe przestało działać.

Aby zachować sprawność krzesełka schodowego, uruchamiaj je przynajmniej raz na 2 tygodnie.

Awaria windy. Co robić, gdy urządzenie do likwidacji barier uległo uszkodzeniu?

Krzesełka schodowe i platformy dla niepełnosprawnych psują się bardzo rzadko. Czasami jednak dochodzi do awarii lub zacięcia się mechanizmu ukrytego w windzie. W takiej sytuacji zachęcamy do kontaktu z ekspertami z firmy Windy Schodowe z Warszawy.

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i podpowiemy Ci, jak uruchomić urządzenie do likwidacji barier architektonicznych. A jeśli okaże się, że winda dla niepełnosprawnych uległa uszkodzeniu, przyjedziemy ją naprawić.

Zobacz mechanizm działania krzesła dla seniora Otoflit Modul Air.

Zanim jednak zadzwonisz do naszego biura, pamiętaj o podaniu podstawowych danych, które pozwolą nam szybciej ustalić źródło problemu. Podczas rozmowy przekaż nam swoje imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości, w której znajduje się niedziałająca winda dla niepełnosprawnych.

Nie zapomnij także wskazać, o jaki model urządzenia chodzi. Określ jego nazwę i rodzaj windy (np. Acorn SuperGlide lub krzesełko schodowe Otolift Modul Air).

W dalszej części rozmowy opowiedz nam, co zaniepokoiło Cię w działaniu windy krzesełkowej. Podanie tych informacji zajmie Ci tylko chwilę, a  nam pozwoli skutecznie określić rodzaj usterki.

Jeśli obawiasz się, że Twoje krzesełko schodowe nie działa prawidłowo, zajrzyj do instrukcji obsługi windy. Znajdziesz w niej wiele praktycznych informacji, które mogą pomóc w uruchomieniu dźwigu.

Co robić, by uniknąć awarii windy schodowej? Praktyczne porady

Regularnie serwisujesz krzesełko schodowe? To świetnie, ponieważ konserwacja urządzenia do likwidacji barier architektonicznych wydłuży jego czas prawidłowego działania. Pozwoli też szybko wykryć i naprawić ewentualną usterkę.

Sama konserwacja to jednak nie wszystko. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad prawidłowej obsługi windy dla seniora.

O jakich regułach mowa? Wszystkie zasady omawiamy podczas szkolenia, które przeprowadzamy zawsze po zakończeniu montażu krzesła lub platformy schodowej. Kompletny zestaw zaleceń znajdziesz także w instrukcji obsługi windy dla niepełnosprawnych.

Poniżej zamieszczamy 2 przykłady takich zasad:

 1. pamiętaj o tym, by nigdy nie wyjmować ładowarki z gniazdka elektrycznego. Krzesełko schodowe będzie działało prawidłowo, jeśli na stałe wepniesz ją do kontaktu;
 2. uruchamiaj windę schodową min. raz na 2 tygodnie. Nieużywane krzesełko schodowe niszczy się i z czasem może zacząć się zacinać lub przestać działać. Aby uniknąć takiej sytuacji, pamiętaj o regularnym uruchamianiu windy – nawet wtedy, gdy nie musisz z niej skorzystać.
Instrukcja obsługi windy dla niepełnosprawnych pomoże Ci szybko uruchomić krzesełko schodowe.
Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy Windy Schodowe pamiętaj o podaniu nazwy modelu swojej windy.
Windy Schodowe Rafał Kurzyna

FAQ

Co zrobić, jeśli krzesełko schodowe przestanie działać?

Przede wszystkim nie martw się – windy dla seniorów to niezawodne urządzenia, które psują się bardzo rzadko. Jeśli Twoje krzesło schodowe nagle przestało działać, upewnij się, czy uruchamiasz je zgodnie z instrukcją obsługi. Sprawdź, czy kluczyk w urządzeniu został przełączony do pozycji jazdy. Pamiętaj też o tym, że winda dla osób niepełnosprawnych dotrze do celu dopiero wtedy, gdy naciśniesz i przytrzymasz przycisk sterowania. Jeśli go puścisz, urządzenie się zatrzyma.

Jeżeli nie znajdziesz w instrukcji obsługi odpowiedzi na pytanie, dlaczego Twoja winda nie działa, skontaktuj się z nami. Zadzwoń i podaj:

 1. swoje imię i nazwisko,
 2. nazwę miejscowości, w której znajduje się urządzenie do likwidacji barier,
 3. model urządzenia (np. krzesełko schodowe Acorn SuperGlide na szynie prostej).

Dzięki tym informacjom szybciej Ci pomożemy lub doradzimy, jak uruchomić windę krzesełkową.

Jakie są najczęstsze powody awarii wind schodowych dla osób niepełnosprawnych?

W zdecydowanej większości przypadków nie dochodzi do usterki urządzenia, a pojawiające się problemy są następstwem niewłaściwej obsługi dźwigu. Czasami do ich powstania przyczynia się zbyt rzadkie uruchamianie krzesełka schodowego lub nieprawidłowe korzystanie z ładowarki. Rzadko dochodzi natomiast do zacięcia się mechanizmu, czujnika naciskowego lub sprężyny, a jeszcze rzadziej do awarii elektroniki. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna usterki, zawsze możesz liczyć na pomoc ze strony firmy Windy Schodowe.