Wysokie progi, schody lub brak podjazdu dla niepełnosprawnych to jedne z najczęstszych barier architektonicznych, które występują w naszych domach. Każdą z nich można usunąć bez konieczności przeprowadzania remontu. Aby to jednak zrobić, konieczne jest posiadanie zaplecza finansowego. Jeśli nie dysponujesz oszczędnościami, możesz zminimalizować koszty likwidacji barier dzięki dofinansowaniu z PFRON. Zobacz, co zrobić, by je uzyskać!
Czytając poniższy artykuł, dowiesz się m.in.:
- co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację i obniżyć koszty likwidacji barier,
- jakie są terminy składania wniosków,
- na jakie urządzenia do likwidacji barier można otrzymać dofinansowanie PFRON w 2020?
Dofinansowanie do windy – formalności
Jesteś osobą niepełnosprawną, posiadasz grupę inwalidzką i mieszkasz w miejscu, w którym występują przeszkody utrudniające Ci samodzielne poruszanie się? A ponadto Twój rodzaj niepełnosprawności wymaga usunięcia barier i znajduje potwierdzenie w aktualnym zaświadczeniu lekarskim? Jeśli tak, to znaczy, że spełniasz kluczowe warunki umożliwiające otrzymanie dofinansowania z PFRON. Aby pozyskać finansowe wsparcie, złóż wniosek o dotację dla niepełnosprawnych do najbliższego PCPR-u, MOPS-u lub MOPR-u.
Kliknij tutaj, aby pobrać praktyczną instrukcję pozyskiwania dofinansowania PFRON!
Zanim to jednak zrobisz, pamiętaj o skompletowaniu wszystkich załączników wymaganych przez Twój urząd. Przygotuj m.in.: kopię orzeczenia o niepełnosprawności, aktualne zaświadczenie lekarskie, prawo do dysponowania lokalem, szkic mieszkania oraz dowód osobisty (do wglądu). Upewnij się, czy posiadasz pełną dokumentację, kontaktując się z przedstawicielem urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w roku 2020?
To pytanie warto zadać urzędnikowi rozpatrującemu wnioski o dofinansowanie PFRON. Ideą dotacji jest dystrybucja środków finansowych, niezbędnych do zwiększenia aktywności zawodowej oraz życiowej osób niepełnosprawnych, poprzez niwelowanie barier architektonicznych i technicznych. W praktyce oznacza to, że dofinansowanie PFRON można byłoby przeznaczyć na zakup: podnośnika pionowego, krzesełka lub platformy schodowej oraz windy domowej. Pamiętaj jednak o tym, że nie jest to wyłącznie dofinansowanie do windy. Równie dobrze możesz przeznaczyć dotację na przykład na nabycie schodołazu lub dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Dofinansowanie dla niepełnosprawnych – termin
Jeśli spełniasz warunki i marzysz o tym, by zacząć samodzielnie poruszać się po swoim miejscu zamieszkania, nie zwlekaj ze złożeniem wniosku! Choć MOPS-y, MOPR-y i PCPR-y przyjmują dokumentację przez cały rok, to przyznanie dotacji jest uzależnione od ilości środków, którymi aktualnie dysponują. Szybkie złożenie wniosku może więc zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie środków z PFRON.
Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu PFRON?
Maksymalna wartość dotacji wynosi 95% kosztów przedsięwzięcia, lecz nie więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Ile zatem możesz zaoszczędzić, korzystając z dofinansowania do windy? Sprawdźmy to na przykładzie krzesełek schodowych, których najtańsze modele są u nas dostępne już za ok. 8500 zł brutto. Jeżeli uzyskasz dofinansowanie sięgające 95% kosztów inwestycji, to Twoje wydatki na montaż taniego krzesła schodowego wyniosą nieco ponad 400 zł. I to razem z kosztami zakupu oraz transportu windy krzesełkowej! Dotacja na likwidację barier architektonicznych jest więc świetnym sposobem na założenie w Twoim domu wysokiej klasy windy w niskiej cenie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o urządzeniach objętych dofinansowaniem PFRON? Skontaktuj się z nami i odbierz bezpłatną wycenę, która stanowi załącznik do wniosku o dotację.
Zadzwoń: +48 606 686 002, +48 787 986 002, +48 692 44 94 74!