Wysokie progi, schody lub brak podjazdu dla niepełnosprawnych to jedne z najczęstszych barier architektonicznych, które występują w naszych domach. Każdą z nich można usunąć bez konieczności przeprowadzania remontu. Aby to jednak zrobić, konieczne jest posiadanie zaplecza finansowego. Jeśli nie dysponujesz oszczędnościami, możesz zminimalizować koszty likwidacji barier dzięki dofinansowaniu z PFRON. Zobacz, co zrobić, by je uzyskać!

pfron dofinansowania

Czytając poniższy artykuł, dowiesz się m.in.:

  • co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację i obniżyć koszty likwidacji barier,
  • jakie są terminy składania wniosków,
  • na jakie urządzenia do likwidacji barier można otrzymać dofinansowanie PFRON w 2020?

Dofinansowanie do windy – formalności

Jesteś osobą niepełnosprawną, posiadasz grupę inwalidzką i mieszkasz w miejscu, w którym występują przeszkody utrudniające Ci samodzielne poruszanie się? A ponadto Twój rodzaj niepełnosprawności wymaga usunięcia barier i znajduje potwierdzenie w aktualnym zaświadczeniu lekarskim? Jeśli tak, to znaczy, że spełniasz kluczowe warunki umożliwiające otrzymanie dofinansowania z PFRON. Aby pozyskać finansowe wsparcie, złóż wniosek o dotację dla niepełnosprawnych do najbliższego PCPR-u, MOPS-u lub MOPR-u.

Kliknij tutaj, aby pobrać praktyczną instrukcję pozyskiwania dofinansowania PFRON!

Zanim to jednak zrobisz, pamiętaj o skompletowaniu wszystkich załączników wymaganych przez Twój urząd. Przygotuj m.in.: kopię orzeczenia o niepełnosprawności, aktualne zaświadczenie lekarskie, prawo do dysponowania lokalem, szkic mieszkania oraz dowód osobisty (do wglądu). Upewnij się, czy posiadasz pełną dokumentację, kontaktując się z przedstawicielem urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.

Platforma schodowa, schodołaz, podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych
Dofinansowanie ze środków PFRON możesz przeznaczyć np. na zakup platformy schodowej, schodołazu lub podnośńika pionowego.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w roku 2020?

To pytanie warto zadać urzędnikowi rozpatrującemu wnioski o dofinansowanie PFRON. Ideą dotacji jest dystrybucja środków finansowych, niezbędnych do zwiększenia aktywności zawodowej oraz życiowej osób niepełnosprawnych, poprzez niwelowanie barier architektonicznych i technicznych. W praktyce oznacza to, że dofinansowanie PFRON można byłoby przeznaczyć na zakup: podnośnika pionowego, krzesełka lub platformy schodowej oraz windy domowej. Pamiętaj jednak o tym, że nie jest to wyłącznie dofinansowanie do windy. Równie dobrze możesz przeznaczyć dotację na przykład na nabycie schodołazu lub dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

pfron dofinansowanie 2020
Dzięki dofinansowaniu dla niepełnosprawnychkupisz także krzesełko schodowe lub windę domową.

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych – termin

Jeśli spełniasz warunki i marzysz o tym, by zacząć samodzielnie poruszać się po swoim miejscu zamieszkania, nie zwlekaj ze złożeniem wniosku! Choć MOPS-y, MOPR-y i PCPR-y przyjmują dokumentację przez cały rok, to przyznanie dotacji jest uzależnione od ilości środków, którymi aktualnie dysponują. Szybkie złożenie wniosku może więc zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie środków z PFRON.

pfron dofinansowanie 2020
Złóż wniosek już teraz i zwiększ swoje szanse na otrzymanie dofinansowania PFRON!

Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu PFRON?

Maksymalna wartość dotacji wynosi 95% kosztów przedsięwzięcia, lecz nie więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Ile zatem możesz zaoszczędzić, korzystając z dofinansowania do windy? Sprawdźmy to na przykładzie krzesełek schodowych, których najtańsze modele są u nas dostępne już za ok. 8500 zł brutto. Jeżeli uzyskasz dofinansowanie sięgające 95% kosztów inwestycji, to Twoje wydatki na montaż taniego krzesła schodowego wyniosą nieco ponad 400 zł. I to razem z kosztami zakupu oraz transportu windy krzesełkowej! Dotacja na likwidację barier architektonicznych jest więc świetnym sposobem na założenie w Twoim domu wysokiej klasy windy w niskiej cenie.

pfron dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Chcesz dowiedzieć się więcej o urządzeniach objętych dofinansowaniem PFRON? Skontaktuj się z nami i odbierz bezpłatną wycenę, która stanowi załącznik do wniosku o dotację.

Zadzwoń: +48 606 686 002, +48 787 986 002, +48 692 44 94 74!