Dofinansowanie z PFRON pozwoli Ci zrealizować marzenie o bezpiecznym oraz wygodnym transportowaniu niepełnosprawnego dziecka po schodach. Uzyskanie dofinansowania umożliwi założenie windy w Twoim domu lub bloku nawet za 5% wartości inwestycji. Zanim jednak złożysz wniosek  o pomoc z PFRON, sprawdź, które urządzenie będzie odpowiednie do Twoich potrzeb. Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie z PFRON.

Dofinansowanie z PFRON
Dofinansowanie z PFRON

Z artykułu dowiesz się:

  • na jakie urządzenia przysługuje dofinansowanie z PFRON,
  • które windy najczęściej wybierają rodzice niepełnosprawnych dzieci,
  • jaka jest alternatywa dla platformy i krzesełka schodowego.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON?

Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie z PFRON. Zanim omówimy specyfikę poszczególnych urządzeń, podsumujmy kluczowe informacje dotyczące pomocy udzielanej przez MOPS-y, MOPR-y i PCPR-y. Dofinansowanie z PFRON dla niepełnosprawnych przysługuje zarówno dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i bloków. O jego otrzymanie mogą ubiegać się m.in. rodzice niepełnosprawnych dzieci, w których domu znajdują się bariery architektoniczne – np. schody.

Zobacz, jak radzi sobie ze schodami najtańsze krzesło do transportowania niepełnosprawnych – HomeGlide!

Wysokość dotacji może być różna w zależności od urzędu, lecz zazwyczaj wynosi od 50% do 90% kosztów inwestycji. A czasami obejmuje nawet 95% kosztów zakupu i montażu urządzenia. Dofinansowanie dla dzieci niepełnosprawnych można przeznaczyć np. na założenie krzesełka schodowego, platformy schodowej lub windy domowej Stiltz.  

Aby uzyskać pomoc dla niepełnosprawnych, złóż wniosek w najbliższym MOPS-ie, MOPR-ze lub PCPR-ze. Jego adres znajdziesz poniżej.

Dofinansowanie PFRON - lista MOPS-ów, MOPR-ów i PCPR-ów
Kliknij, aby pobrać aktualną listę instytucji, w których otrzymasz dofinansowanie z PFRON!

Krzesełko schodowe – najpopularniejsza winda dla dziecka

Pierwsze z tych urządzeń jest montowane w ciągu biegu schodowego i służy do transportowania niepełnosprawnego pasażera w pozycji siedzącej. Przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na wysokość poziomu siedziska, która w zależności od modelu wynosi 50 lub 60 cm.

dofinansowanie z PFRON dla dzieci niepełnosprawnych
Krzesła ruchome na schody zmieniają na lepsze życie rodziców, którzy wcześniej przenosili dzieci na rękach pomiędzy piętrami.

Dziecko może mieć trudności z wejściem na tak wysokie siedzisko, lecz z reguły może liczyć na pomoc ze strony rodzica. Dużym ułatwieniem dla opiekuna będzie założenie podnośnika ściennego, który można kupić w zestawie z krzesłem schodowym. To funkcjonalne urządzenie pozwoli Ci bez wysiłku przesadzić niepełnosprawne dziecko z wózka inwalidzkiego bezpośrednio na siedzisko windy.

Transport niepełnosprawnego dziecka po schodach może być łatwiejszy

W krzesełkach schodowych dla dzieci można też założyć opcjonalne pasy wielopunktowe, które lepiej stabilizują osobę niepełnosprawną. Rodzice często wybierają szelki przechodzące przez ramiona oraz pod pachami dziecka, a czasami również dodatkowe zapięcie pomiędzy nogami. W zależności od modelu windy istnieje też możliwość zmiany siedziska na szersze oraz podwyższenie i powiększenie podnóżka.

Krzesełka schodowe można zamontować także na schodach zewnętrznych.

Warto podkreślić, że krzesełka schodowe zostały zaprojektowane z myślą o transportowaniu pasażera w pozycji siedzącej. Zdarza się jednak, że rodzice niepełnosprawnych dzieci przewożą nimi swoje pociechy także w pozycji półleżącej. Dzieje się tak, gdy na schodach brakuje miejsca lub możliwości finansowe nie pozwalają na zakup droższego urządzenia – na przykład platformy schodowej.

dofinansowanie z PFORN
Platforma schodowa służy do przewożenia dzieci lub osób dorosłych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich.

W takiej sytuacji założenie krzesełka schodowego nie jest optymalnym rozwiązaniem, lecz sprawia, że rodzice nie muszą już przenosić dziecka po schodach. Dzięki temu zapewniają dziecku bezpieczeństwo oraz odciążają swój kręgosłup, który często zaczyna dawać im się we znaki.

Dofinansowanie PFRON na platformę schodową – wygodny sposób na likwidację barier

Do komfortowego przewożenia po schodach dzieci na wózkach inwalidzkich służy wspomniana już platforma schodowa. Urządzenie pozwala przetransportować osobę niepełnosprawną razem z wózkiem – bez konieczności jej przesadzania na platformę windy. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku niepełnosprawnych dzieci, które poruszają się na specjalistycznych wózkach inwalidzkich.

dofinansowanie z PFRON
Platformę schodową można zamontować także w bloku.

Zamontowanie platformy schodowej nie zawsze jest jednak możliwe. Na przeszkodzie do jej założenia może stać np. zbyt wąska klatka schodowa, niski strop lub niewielka ilość miejsca przed schodami na dole. Czasami problem stanowi także cena urządzenia, która jest 2 lub 3-krotnie wyższa niż koszt zainstalowania krzesełka schodowego.

Platforma schodowa Ascendor – przykład realizacji Wind Schodowych

Sposobem na obniżenie ceny nawet o 95% może być jednak uzyskanie dofinansowania z PFRON na likwidację barier w domu. Jeżeli chcesz skorzystać z dotacji, nie zwlekaj ze złożeniem wniosku. Im szybciej to zrobisz, tym większe masz szanse na otrzymanie pomocy dla niepełnosprawnych z PFRON.

Stiltz TRIO – komfortowa winda dla dziecka i rodzica

Najwygodniejszą formą transportowania osoby niepełnosprawnej pomiędzy piętrami jest niewątpliwie winda domowa Stiltz. To nowoczesne urządzenie umożliwia przewożenie dziecka na wózku inwalidzkim w towarzystwie opiekuna. Może też służyć jako dodatkowy sposób przemieszczania się dla pozostałych domowników.

Z windy domowej Stiltz może korzystać cała rodzina.

Windę Stiltz Trio montujemy w tzw. duszy schodów lub przez otwór w stropie, co stwarza wiele interesujących opcji aranżacji wnętrz. Minusem tego rozwiązania jest konieczność przeprowadzenia przeróbek budowlanych oraz cena. Koszt zakupu i założenia trzyosobowej windy TRIO wynosi średnio 80-100 tys. zł, lecz możesz go zmniejszyć dzięki uzyskaniu dofinansowania PFRON.

Czy już wiesz, które urządzenie sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby poznać więcej szczegółów na temat wind dla niepełnosprawnych objętych dofinansowaniem!

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych