Przemieszczanie się to dla osób niepełnosprawnych spore wyzwanie. Dostosowanie miejsca zamieszkania do ograniczonych możliwości jest więc priorytetem. Niemałe koszty związane z zakupem odpowiednich urządzeń też bywają kłopotliwe. Powiemy więc o najlepszych rozwiązaniach do likwidacji barier powstałych na schodach między innymi czy winda schodowa to dobry wybór.

Acorn Superglide
Krzesełko prostoliniowe

Winda schodowa- co warto wiedzieć?

Koszt zakupu windy dla osób niepełnosprawnych nie należy do niskich. Odrobina cierpliwości i zaangażowania pozwoli jednak znaleźć w sieci oferty przyjazne dla kieszeni klienta. Krzesełka schodowe nazywane także windami schodowymi można zaliczyć właśnie do tańszej alternatywy. Można montować je na schodach prostych, zabiegowych oraz wieloczęściowych – bez względu na to, czy są one na zewnątrz czy wewnątrz budynku.

Schody dwubiegowe to takie, które znajdują się w naszych domach lub na klatkach schodowych. To dwie części prostych schodów, między którymi jest płaski podest. Jedna i druga część schodów położona jest względem siebie pod kątem 90° lub 180°.

Na takich schodach można zamontować jedno krzesełko na torze krzywoliniowym lub dwa krzesełka na szynie prostej. Krzesełko schodowe krzywoliniowe robi się na wymiar jako nowe urządzenie. Jego cena zależy od długości schodów, a także od rodzaju zakrętów, jakie krzesełko pokonuje.

Na zakup krzesełka można otrzymać dofinansowanie z PFRON. Sprzedający zawsze daje na taki produkt gwarancję, ale warto dopytać o szczegóły.

Krzesełko schodowe niwelujące bariery architektoniczne.
Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Krzesełka schodowe mogą być sterowane dzięki przycisku znajdującemu się na podłokietniku krzesełka lub pilota zdalnego sterowania.

Alternatywa – używane krzesełka schodowe

Inną możliwość stanowią krzesełka używane na szynie prostej. Można znaleźć model używany objęty gwarancją. Koszt używanej windy schodowej to wydatek rzędu 4000 do 6000 zł. Montując dwa krzesełka używane na szynie prostej zamiast jednego krzywoliniowego może być okazją do otrzymania udzielanego przez nas rabatu.

Używane przyschodowe krzesełka dla starszych i niepełnosprawnych osób z reguły posłużą kilka lat. Są dostarczane w komplecie z nowym siedziskiem oraz akumulatorami. Takie używane windy mają identyczne parametry techniczne jak nowe windy schodowe. To ten sam udźwig i taki sam sposób sterowania krzesełkiem. Po montażu nowy właściciel krzesełka otrzyma gwarancję wraz z kompletem dokumentacji technicznej. Dokumenty zawierają instrukcje obsługi oraz odpowiedni certyfikat.

Każde z opisanych wyżej urządzeń można zobaczyć w materiałach zamieszczonych w serwisie YouTube. Przekonasz się, jak działa winda schodowa dla osób niepełnosprawnych.