Platforma schodowa to urządzenie umożliwiające likwidowanie barier, które jest montowane tuż nad stopniami. Pozwala na bezpieczne i wygodne przewiezienie po schodach osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Winda schodowa
Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych

Platformy schodowe – podstawowe informacje

Nieużywaną platformę schodową można złożyć, aby nie zajmowała miejsca na schodach. Gdy osoba na wózku inwalidzkim chce pokonać schody, wystarczy rozłożyć urządzenie (większość platform składa i rozkłada się automatycznie).

Udźwig platformy schodowej mieści się zwykle w przedziale 230-300 kg. Sterowanie dźwigiem odbywa się za pomocą panelu sterowania bądź zdalnie – poprzez pilota i tzw. kasety przywoławczej. Podczas korzystania z platformy osoba na wózku inwalidzkim jest zabezpieczona przed wypadnięciem opuszczanymi ramionami platformy.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych - model Logic Extrema

Standardowo platformy mają najazd umieszczony z boku dźwigu. Możliwe jest jednak wykonanie najazdu od frontu podnośnika. Tor jezdny platformy schodowej może być montowany do ściany nośnej lub do słupków.

Rodzaje wind schodowych dla osób na wózkach inwalidzkich

Wyróżniamy 2 rodzaje platform schodowych:

  1. poruszające się po torze prostym,
  2. poruszające się po torze krzywoliniowym.

Jeżeli do pokonania jest jeden bieg schodowy (stopnie połączone ze sobą w linii prostej) to zastosowanie mają tu platformy schodowe z torem prostym. „Parkują” one zwykle na wprost schodów.

Jeśli natomiast do pokonania jest kilka kondygnacji a schody są kręte lub mają inny, skomplikowany kształt, należy zastosować platformę schodową z torem krzywoliniowym. Tor jazdy platformy może mieć dowolny kąt wygięcia szyny – 90°, 180° lub niestandardowy.

Oba rodzaje platform mogą być montowane zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Charakteryzuje je solidność i odporność na uszkodzenia.

Przykłady platform schodowych poruszających się po torze prostym

Przykładem platformy schodowej prostoliniowej jest platforma Ascendor PLG7. Charakteryzuje się ona funkcjonalnością, nowoczesnym wzornictwem i elegancją. Aby zainstalować tę platformę, przed schodami musi być od 130 do 170 cm wolnego miejsca. Jeśli natomiast chcemy założyć na platformę najazd boczny, potrzebujemy przed schodami około 250 cm wolnego miejsca. Platforma zawiera przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku.

platforma_plg7_12
Platforma dla niepełnosprawnych na schodach zewnętrznych

Innym przykładem platformy schodowej poruszającej się po torze prostym jest model Delta. Urządzenie jest przeznaczone do założenia na schodach prostych bez półpięter. Jego wygląd można dopasować do specyfiki każdego wnętrza. Platforma schodowa Delta zajmuje mało miejsca w pozycji złożonej. Jej obsługa jest wygodna i nie wymaga pomocy opiekuna. Osoba poruszająca się na wózku może samodzielnie skorzystać z tej nowoczesnej windy schodowej.

podnosnik_delta1
Podnośnik platformowy Delta

Kolejnym przykładem platformy schodowej poruszającej się po torze prostym jest winda Logic. Urządzenie sunie po aluminiowym torze jezdnym, co sprawiwa, że sprawdza się w warunkach zewnętrznych (brak problemów z korozją i schodzącą farbą). Platforma jest w pełni automatyczna (samoczynnie otwiera się i zamyka na przystankach końcowych).

platforma Logic
Platforma schodowa Extrema Logic

Przykłady platform schodowych na torze krzywoliniowym

Wartym uwagi przykładem jest krzywoliniowa winda schodowa Ascendor PLK8. Porusza się ona po dwóch szynach, które mogą być mocowane do ściany nośnej budynku lub do słupków. Dodatkiem jest tu zakręt parkingowy (180 stopni lub 90 stopni), dzięki któremu nieużywane urządzenie można schować w miejscu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzało.

platforma_plk8_3
Platforma schodowa PLK8

Innym przykładem platformy schodowej na torze krzywoliniowym jest Omega. Silnik z przekładnią umieszczono tu w górnej części szyny (poza platformą), co sprawia, że platforma jest lekka i nie trzeba do niej doprowadzać osobnego zasilania. Ze względu na swoją konstrukcję urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca w ciągach komunikacyjnych.

omega_min
Platforma schodowa Omega

Kolejną platformą krzywoliniową jest Hiro 320. Jest to urządzenie z opatentowanym napędem. Estetyczne, wytrzymałe i niezawodne, przystosowane do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ma płynną regulację prędkości, automatycznie składane i rozkładane podłogi oraz barierki zabezpieczające. Optymalnie dopasowane torowisko (które zastępuje balustradę z poręczą) nie zabiera przestrzeni na schodach.

hiro_320
Platforma schodowa Hiro

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych