Platforma schodowa to urządzenie, które zwykle jest montowane w ciągu biegu schodowego (nad schodami). Pozwala na bezpieczne i wygodne przewiezienie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Platforma często jest złożona, aby nie zajmować miejsca. Kiedy osoba na wózku inwalidzkim chce pokonać schody należy ją rozłożyć (niektóre platformy składają i rozkładają się automatycznie).

Udźwig platformy schodowej wynosi przeważnie ok. 230-300 kg. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu sterowania bądź w sposób zdalny za pośrednictwem pilota i tzw. kasety przywoławczej. Podczas korzystania z platformy, osoba na wózku jest zabezpieczona dzięki specjalnym, opuszczanym barierkom.

Standardowo platformy posiadają najazd umieszczony z boku platformy (najazd boczny). Możliwe jest jednak zrobienie najazdu od frontu podnośnika oraz wykonanie platformy o dowolnych wymiarach. Tor jezdny platformy schodowej może być montowany do ściany nośnej lub do słupków.

Można wyróżnić dwa rodzaje platform schodowych:

  1. Platforma schodowa po torze prostym,
  2. Platforma schodowa po torze krzywoliniowym.

Jeżeli do pokonania jest jeden bieg schodowy (stopnie połączone ze sobą w linii prostej) to zastosowanie mają tu platformy schodowe z torem prostym. „Parkują” one zwykle na wprost schodów.

Jeżeli do pokonania jest kilka kondygnacji a schody są kręte itd. należy zastosować platformę schodową z torem krzywoliniowym. Tor jazdy platformy może mieć dowolny kąt wygięcia szyny – 90°, 180° lub niestandardowy.

Oba rodzaje platform mogą być montowane zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz. Charakteryzuje je solidność i odporność na uszkodzenia.

Przykłady platform schodowych po torze prostym

Przykładem platformy schodowej po torze prostym jest platforma Ascendor PLG7. Charakteryzuje się ona dużą funkcjonalnością, nowoczesnym wzornictwem i elegancją. Aby móc zainstalować tą platformę przed schodami powinno być od 130 do 170 cm wolnego miejsca. Aby móc użyć standardowo najazd boczny na platformę potrzebne jest przed schodami około 250 cm wolnego miejsca. Platforma posiada przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku na platformie.

platforma_plg7_12

Inny przykładem platformy schodowej po torze prostym jest platforma Delta. Ma ona prosty tor jazdy i przeznaczona jest do instalacji na schodach prostych bez półpięter. Wygląd urządzenia można dopasować do każdego wnętrza. W pozycji złożonej zajmuje mało miejsca. Obsługa platformy nie wymaga pomocy opiekuna. Osoba poruszająca się na wózku może samodzielnie skorzystać z platformy.

podnosnik_delta1

Kolejnym przykładem platformy schodowej po torze prostym jest platforma Logic. Porusza się ona po aluminiowym torze jezdnym, co sprawdza się w warunkach zewnętrznych (brak problemów z korozją i schodzącą farbą). Platforma jest w pełni automatyczna (samoczynnie otwiera się i zamyka na przystankach końcowych).

platforma_logic4

Przykłady platform schodowych po torze krzywoliniowym

Przykładem platformy schodowej po torze krzywoliniowym jest platforma Ascendor PLK8. Porusza się ona po dwóch szynach, które mogą być mocowane do ściany nośnej budynku lub do słupków. Dodatkiem jest tu zakręt parkingowy (180 stopni lub 90 stopni), dzięki któremu urządzenie można w czasie kiedy jest nieużywane schować w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzało innym.

platforma_plk8_3

Innym przykładem platformy schodowej po torze krzywoliniowym jest Omega. Silnik z przekładnią umieszczono tu w górnej części szyny (poza platformą), co sprawia, że platforma jest lekka i nie musi być doprowadzane do niej osobne zasilanie. Urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca w ciągach komunikacyjnych (ze względu na swoją konstrukcję).

omega_min

Kolejnym przykładem platformy po torze krzywoliniowym jest Hiro 320. Jest to urządzenie z opatentowanym napędem. Estetyczne, wytrzymałe i niezawodne, przystosowane do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Posiada płynną regulację prędkości, automatycznie składane i rozkładane podłogi oraz barierki zabezpieczające. Optymalnie dopasowane torowisko (które zastępuje balustradę z poręczą) nie zabiera zbędnej przestrzeni na schodach.

hiro_320

Wszystkie platformy mają za zadanie wspomagać funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Kwestia wyboru pozostaje w gestii samej osoby niepełnosprawnej i jej bliskich.