Wiele osób niepełnosprawnych i starszych ma problem z pokonywaniem barier architektonicznych. Wśród najtrudniejszych są schody. W ostatnich dziesięcioleciach powstawały różne urządzenia wspomagające poruszanie się po schodach. Jednym z najwygodniejszych są krzesełka schodowe. Jak już wcześniej pisaliśmy mają one wiele zalet, wśród których warto wymienić niewielki rozmiar, szerokie zastosowanie czy wygodę użytkowania. Czy jednak są bezpieczne dla użytkowników?

Nowoczesne krzesła schodowe – bezpieczne siedzisko

Krzesła schodowe, podobnie jak inne urządzenia, wraz z upływem czasu, zmieniają się. Konstruktorzy i projektanci usuwają wady starszych modeli i tworzą nowe lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników. Dzięki temu nowoczesne krzesełka schodowe mają bardzo wygodne, ale także gwarantujące bezpieczeństwo, siedziska. Pierwszą z rzeczy, które rzucają się w oczy jest budowa samego krzesełka. Niezależnie od modelu posiada ono miękkie siedzenie oraz oparcie, co gwarantuje wygodę podczas użytkowania. Większość modeli ma siedzenie obite materiałem łatwym do czyszczenia, co znacznie ułatwia utrzymanie krzesełka w dobrym stanie. Przeglądając różne modele krzesełek można zauważyć, że niemal wszystkie posiadają podłokietniki. W niektórych modelach stanowią one integralną część krzesła, a w innych są ruchome. Podłokietniki stanowią nie tylko wygodne oparcie dla rąk, ale także pozwalają utrzymać odpowiednią pozycję podczas korzystania z krzesła. Zapewniają bezpieczeństwo i chronią przed upadkiem.

Kolejnym elementem zabezpieczającym użytkownika są pasy. Obecnie wszystkie krzesełka wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. Najczęściej jest to pas zapinany na poziomie bioder. Niektóre modele mają także pasy wielopunktowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku osób mających problem z utrzymaniem prawidłowej postawy podczas korzystania z krzesełka.

Bezpieczne krzesełko schodowe – podnóżek

Siedzisko krzesełka schodowego dba o bezpieczeństwo większości ciała użytkownika. Jednak nie chroni nóg przed ewentualnymi uderzeniami o schody. Tę funkcję spełnia podnóżek. Jest to element znajdujący się w każdym krzesełku. Ustawione na podnóżku stopy są zabezpieczone przed przypadkowymi obrażeniami mogącymi powstać podczas korzystania z urządzenia.

Bezpieczna prędkość

Zadaniem krzesła schodowego jest pomoc w pokonaniu przeszkody jaką są schody. Ma ono bezpiecznie przewieźć użytkownika z miejsca A do miejsca B. Nie ma w tej definicji mowy o tempie przemieszczania się. Dlatego też warto wiedzieć, że krzesełka nie poruszają się zbyt szybko. Dzięki powolnemu pokonywaniu trasy osoba korzystająca z urządzenia może czuć się zupełnie bezpieczna.

Bezpieczne sterowanie

Obecne modele bezpiecznych krzesełek schodowych są wyposażone w wygodne elektryczne sterowniki. W zależności od modelu krzesełka urządzenie sterujące może być zamontowane w podłokietniku lub stanowić odrębny element. Użytkownik może samodzielnie sterować krzesełkiem za pomocą dźwigni lub przycisków. Jeśli nie jest w stanie wówczas kierowanie może przejąć osoba trzecia.

Dodatkowe zabezpieczenia

Poza wymienionymi powyżej elementami zapewniającymi bezpieczeństwo użytkownikowi krzesełka schodowego warto też wspomnieć o innych elementach, które występują w niektórych modelach. Jednym z nich jest automatyczne zatrzymywanie się przed przeszkodą. Kiedy czujnik odnotuje przeszkodę na schodach np. stojącą torbę z zakupami, pozostawianą przez dziecko zabawkę itp. wówczas krzesełko zatrzymuje się przed nią.

Innym rozwiązaniem ułatwiającym korzystanie z krzesełka jest mechanizm obracania siedziska, w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić wsiadanie i zasiadanie z krzesełka.

Krzesełka schodowe to doskonały sposób na likwidację barier architektonicznych. Dzięki nim w prosty i bezpieczny sposób można pokonywać barierę jaką są schody. Poza tym, że urządzenie jest wygodne, proste w obsłudze i bardzo praktyczne, jest ono także niezwykle bezpieczne. Większość modeli dostępnych na rynku spełnia wymogi niemal wszystkich osób potrzebujących wsparcia w poruszaniu się po schodach. Dla osób ze specjalnymi wymaganiami także zaprojektowano wiele krzesełek. Można więc liczyć, że każdy potrzebujący znajdzie model idealnie spełniający jego wymagania pod każdym względem.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych