Bariery architektoniczne – często niezauważalne przez osoby w pełni sprawne, mogą być wyjątkowo uciążliwe w życiu osób starszych oraz niepełnosprawnych. Czym są bariery architektoniczne i jak możemy je likwidować? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Czym są bariery architektoniczne?
Definicja bariery architektonicznej mówi, że jest to fizyczna przeszkoda ograniczająca możliwość korzystania z miejsc, obiektów budowlanych, lokali, dróg, czy chodników przez osoby niepełnosprawne. Jednak najbardziej uciążliwe bariery architektoniczne, spotkamy w miejscu naszego zamieszkania: budynku oraz jego najbliższej okolicy. Najmniej przystosowane obiekty dla osób z ograniczeniami ruchowymi to stare budownictwo np. wielopoziomowe domy lub kamienice o wąskich i stromych schodach bez windy. Bo właśnie schody – nawet kilkustopniowe, są największą przeszkodą, potrafiącą zablokować osobie starszej lub poruszającej się na wózku inwalidzkim, samodzielne wyjście z domu lub mieszkania.
Jak skutecznie likwidować bariery architektonicze?
Likwidacja bariery architektonicznej występującej w postaci schodów jest możliwa praktycznie wszędzie i na każdych schodach: w bloku, w domu jednorodzinnym, w miejscach publicznych, wewnątrz, na zewnątrz budynku, na schodach wąskich, stromych, prostych i krzywoliniowych. Nowoczesne budownictwo przewiduje ułatwienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi i przystosowuje domy, a przede wszystkim budynki wielomieszkaniowe do swobodnego poruszania się na wózku inwalidzkim. Natomiast tam, gdzie takich ułatwień nie ma, można wykorzystać co raz bardziej popularne urządzenia dźwigowe – wystarczy wybór odpowiedniego, które będzie dostosowane do potrzeb użytkownika/użytkowników oraz do miejsca instalacji.
Urządzenia do likwidacji barier
Jak wyżej wspomnieliśmy, schody można pokonać dzięki urządzeniom dźwigowym, takim jak: krzesełka schodowe, platformy schodowe, podnośniki pionowe i schodołazy. Dla osób poruszających się samodzielnie lecz mających problem w pokonywaniu schodów, idealnie sprawdzą się krzesełka schodowe na torze prostym lub krzywoliniowym. Ich montaż jest możliwy wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, zajmują niewiele miejsca a ich cena rozpoczyna się nawet od 9 000 zł.
Czytaj więcej: Krzesełka schodowe na torze prostym
Jeśli jednak poruszasz się na wózku inwalidzkim, w pokonaniu schodów pomoże platforma schodowa montowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie pozwala w bezpieczny i samodzielny sposób, pokonać schody bez pomocy opiekuna. Jeśli jednak montaż platformy na schodach nie jest możliwy, można wybrać podnośnik pionowy, który świetnie sprawdzi się jako mała winda schodowe, montowana np. przy balkonie lub tarasie.
Czytaj więcej: Platformy schodowe – charakterystyka
Czytaj więcej: Dlaczego warto wybrać podnośnik pionowy?
Ciekawym rozwiązaniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich może być także winda osobowa do domu Stiltz. Specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych powstał model TRIO, który można zamontować w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu dwupoziomowym. Zobacz, w jaki sposób działa winda Stiltz.
Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych
Zakup urządzenia dźwigowego może wiązać się ze sporym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, za które można kupić urządzenie dźwigowe!
Finansowanie zakupu urządzeń jest pokrywane ze środków PFRON, które można otrzymać po złożeniu odpowiednich dokumentów w placówkach takich jak MOPS lub PCPR w Twoim mieście.
Więcej o dofinansowaniu, przeczytasz: Dofinansowanie na zakup windy schodowej
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń: +48 692 44 94 74 | +48 698 132 056 | +48 606 686 002
lub napisz: zapytanie@windy-schodowe.pl