Seniorzy i osoby niepełnosprawne ruchowo spotykają się z wieloma barierami architektonicznymi. Jedną z najczęściej spotykanych i najtrudniejszych do pokonania są schody. Można je spotkać praktycznie wszędzie. Są w domach, w urzędach, przychodniach i niemal w każdym budynku użyteczności publicznej. Jeszcze do niedawna likwidacja bariery w postaci schodów była niemal niemożliwa. Od kilkunastu lat pojawiło się światełko w tunelu, jakim są różnej wielkości windy schodowe. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań jest krzesełko przyschodowe. Dlaczego to właśnie na nie warto zwrócić szczególną uwagę?

1. Niewielki rozmiar

Niewątpliwą zaletą krzesełek schodowych jest ich niewielki rozmiar. Można je zamontować nawet na wąskich schodach. Szyna, po której porusza się krzesełko zajmuje zaledwie kilka centymetrów powierzchni schodów. Wiele modeli krzesełek jest składanych co sprawia, że nie stanowią przeszkody podczas poruszania się po schodach innych użytkowników.

2. Szerokie zastosowanie

W zależności od modelu, krzesełka schodowe można instalować w różnych miejscach. Doskonale sprawdzają się w domach, gdzie sypialnie znajdują się na piętrze. Krzesełko można zainstalować także na zewnątrz budynku mieszkalnego, dzięki czemu pokonanie schodów zewnętrznych nie jest już problemem. Krzesełka schodowe to także sposób na likwidację barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej. Złożone krzesełko nie przeszkadza zdrowym użytkownikom w korzystaniu ze schodów a rozłożone pozwala osobie niepełnosprawnej ruchowo pokonać kolejne stopnie.

Krzesło do transportowania chorych po schodach

3. Wiele modeli do wyboru

Zaletą krzesełek schodowych jest także duża liczba modeli, z których można dowolnie wybierać. Do wyboru są krzesełka prosto- i krzywoliniowe. Montuje się je w zależności od budowy schodów. Ponadto można wybrać krzesełka składane lub nie, w różnym rozmiarze i kolorze.

4. Bezpieczeństwo

Krzesełka schodowe nie tylko pomagają pokonać przeszkodę jaką są schody, ale także gwarantują bezpieczeństwo. Wszystkie nowe modele wyposażone są w zabezpieczenia takie jak oparcie na stopy czy zapinane pasy bezpieczeństwa.

5. Szybki montaż

Kolejnym atutem krzeseł schodowych jest szybka instalacja urządzenia. W większości przypadków na montaż potrzeba zaledwie kilku godzin.

dofinansowanie PFRON na krzesełko schodowe

6. Koszt urządzenia i montażu

Trzeba przyznać, że nowe urządzenie nie należy do tanich. Krzesełko przyschodowe łącznie z montażem to wydatek sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak koszt ten można znacząco zmniejszyć wybierając tańszy model urządzenia lub krzesełko z drugiej ręki. Ponadto istnieje możliwość otrzymania specjalnego dofinansowania z PFRON, które pokrywa nawet 90% kosztów zakupu krzesełka i jego montażu.

Bariery architektoniczne uniemożliwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Jednak tak proste urządzenie jak krzesełko schodowe może skutecznie zniwelować problem związany z pokonywaniem schodów. Krzesełka są wygodnym, bezpiecznym i prostym w montażu rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę dostosowując mieszkania i urzędy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych