Schodołaz kołowo-kroczący jest urządzeniem, które pozwala pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Urządzenie służy do transportu osób niepełnosprawnych, poruszających się na ręcznym wózku inwalidzkim. A także dla tych, którzy mają problemy z przemieszczaniem się po schodach.

Po pierwsze schodołaz kołowo-kroczący – co trzeba o nim wiedzieć?

Schodołaz kołowo-kroczący jest łatwy w obsłudze. Można nim manewrować w wąskich przestrzeniach. Pokonuje schody, wspinając się schodek po schodku. Porusza się na schodach za pomocą systemu kroczącego i pary kółek, które służą do poruszania się na płaskich powierzchniach. Ma niewielką wagę i rozmiary, dzięki czemu można go swobodnie przewozić w bagażniku samochodu i używać w różnych miejscach. W zależności od potrzeb schodołaz może być wyposażony w krzesełko lub w uchwyt dla wózka inwalidzkiego.

Po drugie schodołaz Jack

Na tle dostępnych na rynku schodołazów kołowo-kroczących dostępnych na rynku wyróżnia się model Jack (schodołaz kołowo-kroczący). Został on stworzony do pokonywania nawet bardzo wąskich schodów. Urządzenie zawiera dolne płyty z regulacją szerokości, zamocowane do ramy schodołaza oraz górne haki z regulacją szerokości i wysokości zamocowane do kolumny sterowniczej. Dzięki temu można w nim łatwo i szybko pozycjonować oraz kotwiczyć większość wózków.

Po trzecie schodołaz N912 kontra N911 (schodołaz kołowo-kroczący)

Model N912 jest zaprojektowany do transportowania osoby niepełnosprawnej na wózku, natomiast model N911 – do przewożenia osoby siedzącej bezpośrednio na urządzeniu. Obie wersje mają taką samą ramę i łatwe w zastosowaniu akcesoria, dzięki czemu dokonywanie ewentualnych modyfikacji staje się łatwe. Urządzenia mają też regulowane uchwyty, dające możliwość manewrowania w ciasnych miejscach. Zaopatrzone są także w automatyczne hamulce na krawędzi stopnia i teleskopową poprzeczkę kotwiczącą z szerokością regulowaną przy pomocy pokrętła.

schodolaz_kolowo_kroczacy_jack
Schodołaz Jack

Schodołaz Jack – specyfikacja techniczna

Udźwig: 130 kg
Waga: 43 kg
Prędkość jazdy: 12 stopni/minutę
Moc silnika: 220 W
Max. wysokość stopnia: 240 mm
Szerokość x min./max. wysokość (model 911): 51 x 116/152 mm
Szerokość x min./max. wysokość (model 912): 60-68 x 116/152 mm

Po czwarte ile kosztuje mobilny transporter Jack?

Koszt zakupu nowego schodołaza kołowo-kroczącego to ok. 17 500 zł brutto. Na jego zakup można uzyskać dofinansowanie przyznawane ze środków PFRON (obsługuje je MOPR lub PCPR właściwy dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej).

A może schodołaz kołowo-kroczący Liftkar?

Innym schodołazem kołowo-kroczącym dostępnym na rynku jest transporter Liftkar PT Uni. Jego obsługa jest również bardzo prosta. Wystarczy tylko najechać wózkiem na urządzenie i zabezpieczyć oparcie wózka. Schodołaz ten pasuje do każdego ręcznego wózka inwalidzkiego. Jest dostępny w dwóch wariantach: 130 i 160. Wartości te oznaczają też maksymalną dopuszczalną wagę pasażera wraz z wózkiem inwalidzkim. Urządzenie jest wyposażone w panel sterowania zlokalizowany w górnej części kolumny głównej. Ma regulowany zagłówek, zintegrowaną część zabezpieczającą oparcie wózka oraz mechanizm minimalizujący wstrząsy. Metalowe platformy, które podtrzymują koła wózka podczas przejazdu można łatwo złożyć na czas przechowywania.

schodowlaz_kolowo_kroczacy_liftkar_pt_uni
Schodołaz Liftkar

Dane techniczne schodołaza Liftkar PT Uni:

Udźwig: 130 i 160 kg
Waga: 27,6 kg
Przestrzeń wymagana na półpiętrze: 1,1 x 0,9
Wysokość: 1130 mm
Szerokość: 760 mm (opuszczone platformy), 395 mm (złożone platformy)
Głębokość: 385 mm

Na zakup nowego schodołaza Liftkar również można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych