Schodołaz to urządzenie pozwalające pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Pozwala transportować po schodach w prosty i wygodny sposób osoby niepełnosprawne i starsze. Należy wyróżnić dwie grupy schodołazów: schodołazy kroczące i schodołazy gąsienicowe.

Schodołazy zwykle są obsługiwane przez drugą osobę, jednak na rynku pojawiają się też modele, które nie wymagają asysty innej osoby i mogą być obsłużone przez samą osobę niepełnosprawną lub starszą. Takim przykładem jest schodołaz Stairmax.

schodolaz_stairmax_1

Jest to schodołaz gąsienicowy, który daje poczucie dużej niezależności, zwiększa mobilność, jest stabilny i łatwy w obsłudze. Wymogiem jest tu jednak, aby osoba niepełnosprawna miała sprawne ręce, tułów i była sprawna umysłowo. Ważne jest również, aby przy schodach była co najmniej jedna poręcz.

Urządzenie może być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Łatwo można je rozłożyć na części i przewozić w bagażniku przeciętnego samochodu osobowego. Podłączenie urządzenia do wózka inwalidzkiego, jazda oraz jego rozłączenie jest wykonywane przez osobę niepełnosprawną samodzielnie.

Schodołaz można zastosować w przypadku jazdy na prostych schodach z pośrednim podestem o minimalnej szerokości 1 metra. Wszystkie funkcje są wykonywane za pomocą podnoszenia i mechanizmu gąsienicowego pod spodem przystosowanego wózka. Przed użyciem urządzenia wózek inwalidzki osoby niepełnosprawnej trzeba w małym stopniu zaadaptować w celu indywidualnego przystosowania do urządzenia.

Dane techniczne schodołaza Stairmax
Waga: 54 kg
Maksymalne obciążenie: 110 kg (1 osoba razem z wózkiem)
Maksymalny kąt nachylenia schodów: 35 stopni
Wymiary: 1473 mm x 635 mm
Prędkość w górę: 6,50 m/min.
Prędkość w dół: 7,7 m/min.
Zasięg: do 200 schodów (w zależności od obciążenia)
Napęd: silnik elektryczny 300 W, przekładnia ślimakowa
Baterie: 2 x 6 V / 20 Ah, Dryfit-Typ (bezobsługowe, żelowe)
Hamulec: elektromagnetyczny

schodolaz_stairmax_2

Podłączenie wózka do schodołaza Stairmax
Aby połączyć wózek do schodołaza Stairmax, trzeba zwrócić uwagę, żeby adapter był w górnej pozycji, a czerwona dźwignia kontroli nie była w zamkniętej pozycji. Sprawia to, że odblokowane zostają wsporniki zamykające dla oparcia wózka, a profile stojaka adaptera są w prawidłowej pozycji do podłączenia rur adaptacji wózka. Tylko w takiej pozycji można podłączyć wózek.

Koszt zakupu schodołaza Stairmax wynosi ok. 10 000 zł. Na zakup takiego schodołaza można też otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON, dostępnych w PCPRach/MOPRach.