Osoby niepełnosprawne zyskają teraz pomoc podczas jednej z bardzo istotnych czynności dnia codziennego. Spożywanie posiłków w przypadku niemożliwości wykonania tej czynności samodzielnie angażuje czas opiekuna. Istotny jest jednak nie tylko czas, ale i fakt, że karmienie przez drugą osobę jest oznaką całkowitej zależności od drugiej osoby.

Specjaliści od robotyki z firmy Desin stworzyli robota, którego zadaniem jest karmienie osób niepełnosprawnych i sparaliżowanych. Robot ma kolor biały i jest średnich wymiarów.

Został wyposażony w długie ramię, do którego dołączona jest łyżeczka. Łyżeczka wykonana jest z plastiku BPA i można ją bezpiecznie myć w zmywarce. Jego podstawę stanowi specjalny talerz podzielony na cztery strefy (każda strefa przeznaczona jest dla innego rodzaju pożywienia). Pożywienie nabierane jest przez ramię z łyżeczką i podawane do ust osoby karmionej.

obi_robot

Obi nie jest w pełni samodzielny i musi być sterowany przez człowieka. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków, specjalnych sensorów, poduszki wyposażonej w sensory nacisku lub specjalnego sterownika obsługiwanego ustami.

Urządzenie zasilane jest za pomocą wbudowanego akumulatora. Jego żywotność to cztery godziny.

Dzięki temu rozwiązaniu osoby niepełnosprawne mogą spożywać posiłki, bez konieczności angażowania innych osób, poświęcając na jedzenie tyle samo czasu, co członkowie rodziny.

Obi jest dostępny w sprzedaży na stronie producenta: https://meetobi.com/, a koszt jego zakupu wynosi 4 500 dolarów.