Podczas likwidowania barier architektonicznych w domu warto tak zaaranżować łazienkę, żeby spełniała potrzeby osoby niepełnosprawnej. O czym trzeba pamięć, by ułatwić życie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej?Jak przystosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej

Sanitariaty

Toaleta – powinna być usytuowana nieco wyżej niż standardowo – na wysokości 48 cm. Można zastosować kompakt WC lub podwieszaną miskę. Deska do WC powinna zawierać wycięcie oraz być wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy, gwarantujące solidne osadzenie deski. Ciekawym rozwiązaniem jest też deska WC z funkcją bidetu. Przycisk spłukujący powinien znajdować się na maksymalnej wysokości 120 cm (dobrym rozwiązaniem są również automatyczne systemy spłukujące).

Umywalka – szerokość umywalki powinna mieć 60 cm. Wysokość blatu umywalki to maksimum 80 cm. Aby umożliwić osobie na wózku podjazd pod umywalkę, powinna być ona odpowiednio wyprofilowana i nie zawierać „kolanka”. Bateria umywalkowa musi też mieć specjalną dźwignię do włączenia wody, przycisk lub sensor elektroniczny.

Prysznic – zamiast kabiny prysznicowej i brodzika, warto pomyśleć o odpowiednio wydzielonym miejscu na podłodze. Pozwoli to na swobodny dostęp do prysznica osobie poruszającej się na wózku. Prysznic warto wyposażyć w siedzisko, zamontowane w sposób umożliwiający przesiadanie się z wózka oraz uchwyt lub drabinkę.

Wanna – aby zapewnić swobodny dostęp do wanny na jej całej długości, powinno się pozostawić przy niej wolną przestrzeń. Na wannie warto zamontować deskę, na której można usiąść. Pomocne mogą okazać się dwie poręcze – pozioma i pionowa.

Kafelki

Terakota powinna być antypoślizgowa, a glazura musi być gładka, co umożliwia łatwe utrzymanie łazienki w czystości. Warto również zaopatrzyć się w maty antypoślizgowe.

Łazienka przyjazna inwalidom
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Podnośniki

Podnośniki wannowe – przeznaczone dla osób, które mają problemy ruchowe i brakuje im siły na to, aby wejść lub wyjść z wanny. Nadają się do każdego rodzaju wanny. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą wodoszczelnego pilota. Pokrycie podnośnika jest wykonane z materiału ułatwiającego utrzymanie czystości. Urządzenie jest wodoszczelne. Udźwig takiego podnośnika wynosi do 150 kg.
Więcej na stronie: https://dla-niepelnosprawnych.pl/podnosnik-wannowy/

Podnośniki ścienne – ich podstawy zamontowane są w różnych miejscach w mieszkaniu. Resztę można dowolnie przenosić. Sterowanie urządzeniem odbywa się zwykle za pomocą pilota sterującego.

Czym jest podnośnik ścienny LeviCare
Podnośnik ścienny w łazience

Więcej na stronie: https://dla-niepelnosprawnych.pl/podnosniki-domowe/#more-633

Podnośniki sufitowe – zawieszane są na specjalnych szynach przytwierdzanych do sufitu. Zwykle wyposażone są w siedzisko, awaryjny przycisk alarmowy i włącznik opuszczania. Udźwig takiego podnośnika wynosi do 130 kg.

Podnośniki jezdne – mają układ jezdny, dzięki czemu można je łatwo przesuwać. Sterowanie odbywa się tu za pomocą specjalnej korby lub pilota.

Sprzęty

Pralka – ostatnio pojawiła się nowa technologia. Jest nią inteligentna pralka. Dzięki połączeniu internetowemu zaprogramowana pralka włączy i wyłączy się w wybranym przez nas momencie. Cały proces prania można monitorować na smartfonie lub tablecie. Gdy pranie się zakończy, zostanie przesłany komunikat. Zakup inteligentnej pralki jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla niepełnosprawnych jak i sprawnych osób, ponieważ pomaga zaoszczędzić dużo czasu, którego i tak ciągle brakuje.

Włączniki światła – dzięki „inteligencji cyfrowej” nowe technologie pozwalają sterować nie tylko światłem, ale niemal każdym urządzeniem zasilanym elektrycznie. Do obsługi światła stosuje się różnego typu wyłączniki światła (na przykład pojedyncze, podwójne, schodowe, krzyżowe). Włączniki mogą mieć różną konstrukcję. Dostępne są zarówno tradycyjne (mechaniczne), jak i dotykowe włączniki. Ich koszt waha się od kilku do kilkuset złotych.