Wkrótce Dzień Babci i Dzień Dziadka. Można oczywiście kupić kwiaty, czekoladki i pójść z życzeniami wszystkiego dobrego. Można też spróbować takie dobro samemu wprowadzić w życie seniorów, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie we własnym domu. Windy, krzesełka, podnośniki – wszystko to jest dostępne w Polsce.

Obecna technika pozwala zredukować bariery w mieszkaniu w postaci schodów. Dzięki rozwiązaniom dostępnym na rynku, starsi, często już nie całkiem sprawni ludzie, mają możliwość swobodnie funkcjonować w swoich domach. Mowa tu o windach i krzesełkach przyschodowych.

Windy

Charakteryzują się różnymi rodzajami napędów, sposobami mocowania oraz udźwigami. Ważne jest, aby dopasować taki podnośnik do konkretnej osoby lub osób, które będą z niego korzystać. Windy można podzielić na dwie grupy: podnośniki pionowe oraz platformy schodowe.

Podnośniki pionowe mają zwykle udźwig 300 kg i więcej. Można je zastosować dla osób poruszających się na wózku. Podniosą osobę do wysokości 3 metrów. Nadają się do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są proste w obsłudze i instalacji. Wyróżnia się podnośniki z napędem śrubowym, z napędem hydraulicznym, z napędem elektrycznym i podnośniki bez obudowy.

windy

Przykłady takich podnośników to m.in.: Cibes A8000 (napęd śrubowy), Vimec E07 Easy Move (napęd hydrauliczny), EE630 (napęd elektryczny), Multilift (podnośnik bez obudowy).

Platformy schodowe mają zwykle udźwig około 200-300 kg. Stosuje się je wtedy, kiedy nie można zainstalować dźwigów lub platform pionowych. Sprawdzają się w przypadku wąskich klatek. Z boku platformy umieszczony jest najazd po specjalnych rampach, który po złożeniu stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Wyróżnia się platformy na torze prostym i na torze krzywoliniowym.

windy

Przykłady takich platform to m.in.: Ascendor PLG7 (na torze prostym), Ascendor PLK8 (na torze krzywoliniowym).

Krzesełka przyschodowe

Urządzenia te zajmują mało miejsca, ponieważ zawierają składane elementy (podłokietniki, podnóżek, siedzisko). Są łatwe w obsłudze i eleganckie w wyglądzie. Zaopatrzone są w systemy tzw. łagodnego startu i stopu, dzięki czemu delikatnie ruszają i zatrzymują się. Mają też obracane siedzisko, dzięki czemu łatwiej na nie wsiadać i z nich zsiadać.

W porównaniu z innymi urządzeniami, ułatwiającymi przemieszczanie się po schodach, mają stosunkowo niską cenę. Podczas instalacji nie wymagają też wykonywania żadnych prac budowlanych.

Wyróżnia się dwa rodzaje krzesełek: na szynie prostej i na szynie krzywoliniowej.

windy

windy
Przykłady krzesełek na torze prostym to m.in.: Acorn Superglide czy Otolift Jade. Przykłady krzesełek na torze krzywoliniowym to m.in.: Acorn Bison czy Vimec Capri.

Dofinansowanie zakupu

Warto wiedzieć, że jeśli nasza babcia lub dziadek mają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez ZUS lub Powiatowe Centrum Orzekania o Niepełnosprawności, to mogą skorzystać z dofinansowania zakupu takiego sprzętu.

Środki na dofinansowania dostępne są w PCPRach lub MOPRach i przyznawane są w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych.

Dokumenty składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS), Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR) lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) – wszystko w zależności od miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek.

Warto pamiętać, że dofinansowania te przyznawane są w kolejności ich składania. Początek roku jest idealnym czasem na złożenie takiego wniosku, ponieważ wtedy jest dostępna największa pula środków, a obowiązuje tam zasada „kto pierwszy ten lepszy”.