Podnośniki pionowe i platformy schodowe – obydwa typy urządzeń skutecznie likwidują bariery architektoniczne – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zanim jednak wybierzesz rozwiązanie adekwatne do Twoich potrzeb, przeanalizuj plusy i minusy zamontowania każdego z nich. Aby to zrobić, poznaj charakterystykę techniczną podnośników i platform schodowych.

Podnośniki pionowe i windy schodowe
Po lewej stronie podnośnik pionowy Kali B, a po prawej – platforma schodowa Delta.

Dzięki artykułowi:

  • dowiesz się, jakie są kluczowe różnice pomiędzy podnośnikami pionowymi a platformami schodowymi,
  • poznasz wady i zalety obydwu wind dla niepełnosprawnych,
  • porównasz ceny podnośńików pionowych i platform schodowych,
  • zobaczysz innowacyjną windę domową Stiltz.

Podnośniki pionowe i platformy schodowe – różnice

Choć zadaniem obydwu rodzajów urządzeń jest zlikwidowanie bariery architektonicznej, to metoda ich działania, przeznaczenie i wygląd znacząco różnią się od siebie. Rozbieżności dotyczą także sposobu użytkowania, częstotliwości serwisowania, ceny oraz czasu realizacji usługi montażu wind dla niepełnosprawnych. Która urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom? Dowiedz się, czytając poniższe zestawienie!

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych – podstawowe dane techniczne

Estetycznie wykonane windy platformowe przesuwają się ponad stopniami wzdłuż całej długości schodów. Umożliwiają one osobom na wózkach inwalidzkich bezpieczne pokonywanie barier architektonicznych. Korzystają z nich również seniorzy, którzy poruszają się o własnych siłach, lecz wchodzenie po schodach sprawia im trudności. W takich sytuacjach sprawdza się platforma przyschodowa Ascendor PLG7, w której można opcjonalnie zamontować rozkładane siedzisko, umożliwiające osobie w podeszłym wieku bezpieczny i komfortowy transport. W tym modelu, podobnie jak w przypadku platformy Ascendor PLK8 można też opcjonalnie zwiększyć udźwig – z 225 do 300 kg.

Platformy schodowe – wady i zalety

Urządzenia platformowe nie są przystosowane do przewozu osoby niepełnosprawnej wraz z opiekunem – jeżeli zależy Ci na uzyskaniu takiej możliwości, rozważ zamontowanie podnośnika pionowego. Platformy zapewniają natomiast całkowite bezpieczeństwo przewozu pasażera, dzięki zastosowaniu antypoślizgowych powierzchni, przycisku błyskawicznego hamowania oraz ramion bezpieczeństwa i specjalnych uchwytów. Ich obsługa jest intuicyjna i nie wymaga znajomości nowoczesnych technologii. W przypadku niektórych typów platform schodowych istnieje też możliwość sterowania urządzeniem z poziomu opiekuna.

Bezpieczne platformy schodowe - detale
Platformy schodowe są wyposażone w rozwiązania, które zapewniają osobie niepełnosprawnej bezpieczeństwo.
  • Wygląd i możliwości personalizacji

Platformy charakteryzują się starannym wykończeniem i efektownym designem. Ze względu na możliwość dostosowania kolorystyki do fasady budynku oraz wyprodukowania toru jezdnego z estetycznej stali nierdzewnej (dotyczy to niektórych modeli wind), pasują one do domów utrzymanych w różnych stylistkach. Opcjonalnie możesz też zamówić zróżnicowane rodzaje wykończenia przestrzeni pomiędzy słupkami, np. szkło, perforowaną płytę czy stalowe pręty oraz zamontować przeszklenie w formie daszku zabezpieczającego użytkownika platformy przed deszczem.

Eleganckie platformy schodowe
Platformy przyschodowe wyróżniają się efektownym designem.

Urządzenia montowane na zewnątrz budynku są odporne na działanie czynników atmosferycznych – do ich produkcji stosuje się wysokiej klasy materiały nierdzewne.

  • Montaż i czas realizacji

W większości przypadków montaż nie wymaga postawienia fundamentu. Niezwykle rzadko pojawia się potrzeba jego przygotowania przed pierwszym stopniem oraz założenia na słupkach szyny, która wyznacza tor jezdny. Jeżeli chcesz zamontować platformę przyschodową, nie musisz też martwić się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Pamiętaj jednak o tym, że tego typu urządzeń nie można zamontować na wszystkich rodzajach schodów. Szerokość stopni musi wynosić co najmniej 85 cm w przypadku modelu Extrema Logic i min. 100 cm, jeżeli montaż dotyczy platform typu Ascendor. Ponadto przestrzeń pozostawiona przed pierwszym stopniem nie może wynosić mniej niż 125 cm. Warto zauważyć, że choć wąskie schody uniemożliwiają założenie platformy, to samo urządzenie nie zajmuje dużo miejsca – po złożeniu osiąga ono tylko 25 cm lub 35 cm szerokości (w zależności od modelu). Nie utrudnia więc pozostałym użytkownikom normalnego korzystania ze schodów.

Można je zamontować nawet na schodach wolnostojących – zarówno prosto- jak i krzywoliniowych. Sprawdza się też w przypadku stopni wykonanych z metalu oraz betonu. Zawsze konieczne jest jednak dopasowanie szyny jezdnej do rodzaju i kształtu schodów, nad którymi porusza się platforma dla niepełnosprawnych. Różnice w ich wyglądzie przekładają się na cenę urządzeń. Jeżeli schody są zabiegowe lub składają się z dwóch biegów, to jedynym rozwiązaniem będzie montaż platformy przyschodowej krzywoliniowej, która może zakręcać lub zatrzymywać się obok schodów. Jej cena jest jednak nieporównywalnie wyższa od prostoliniowego odpowiednika.

Platforma dla niepełnosprawnych z opcjonalnym siedziskiem
Platformy dla niepełnosprawnych mogą też przewozić seniorów oraz podróżnych z ciężkimi bagażami.

Ze względu na występowanie różnic technicznych w platformach dla niepełnosprawnych, czas realizacji zamówienia może wahać się od 2-3 dni do 4-5 tygodni. Dłuższy termin montażu dotyczy modeli urządzeń krzywoliniowych, które są produkowane na zamówienie. Samo założenie platformy przyschodowej zajmuje jednak zwykle zaledwie jeden dzień.

  • Metoda zasilania platformy dźwigowej

W większości przypadków wystarczy podpiąć platformę schodową do jednofazowego gniazdka 230V. Wymagania związane z zasilaniem są zatem niższe niż w sytuacji, gdy zdecydujesz się na podnośnik pionowy. Ze względu na to, że dołączona do zestawu ładowarka w automatyczny sposób zasila akumulator, urządzenie działa płynnie nawet podczas awarii prądu.

Platforma schodowa w bloku
Windy schodowe w bloku.

Podnośniki pionowe – podstawowe dane techniczne

Platformy pionowe umożliwiają usunięcie bariery architektonicznej w miejscach, w których zbyt wąskie schody stoją na przeszkodzie do zamontowania platformy przyschodowej. Jak sama nazwa wskazuje podnośniki pionowe nie poruszają się bezpośrednio nad stopniami, lecz obok nich. Umożliwiają one przetransportowanie osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim razem z opiekunem, poruszając się w linii prostej – w górę i dół. W zależności od modelu maksymalne obciążenie urządzenia wynosi od 180 kg (model LiftBoy) do 386 kg (Kali B). Różnice techniczne w podnośnikach pionowych dotyczą również wysokości unoszenia się platformy, która waha się od maks. 83 cm w przypadku windy LiftBoy do maks. 3 m w modelu Kali B.

Kali B w bloku
Likwidacja barier architektonicznych w bloku za pomocą podnośnika pionowego Kali B.
  • Montaż i czas realizacji

Wymagania dotyczące montażu zależą od wybranego przez Ciebie modelu podnośnika pionowego. Jeżeli zdecydujesz się na zakup lekkiego urządzenia typu LiftBoy, możesz je umieścić na kostce brukowej lub bezpośrednio na podłodze. Ten rodzaj podnośnika nie musi być nawet związany z podłożem, choć rekomendujemy wybór takiego rozwiązania. Ze względu na to, że urządzenie waży niespełna 100 kg, w razie przeprowadzki możesz je przewozić samochodem osobowym. Z kolei podnośnik typu Kali B, którego montaż wymaga wylania płyty fundamentowej lub zastosowania niewielkiego podszybia, to idealne rozwiązanie dla posiadaczy balkonów. Umożliwia on bowiem wjazd do domu lub mieszkania bezpośrednio przez balkon – z pominięciem frontowych schodów. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak zmodyfikowanie drzwi balkonowych, aby umożliwić bezproblemowy przejazd wózka inwalidzkiego.

Czas realizacji montażu podnośnika schodowego wynosi od 3 do 7 tygodni.

  • Metoda zasilania podnośnika pionowego

W przeciwieństwie do platformy schodowej, podnośnik nie zadziała, gdy w budynku zabraknie prądu. Wykona jedynie manewr awaryjnego zjazdu, bezpiecznie przenosząc osobę niepełnosprawną na wózku na najniższy poziom. Urządzenie jest zasilane z sieci 3-fazowej 400V. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość jego zasilania za pomocą falownika (1 faza, 230V). Tego typu winda może być użytkowana w sposób ciągły, co jest istotne w przypadku mieszkańców budynku wielorodzinnego.

LiftBoy przy tarasie
Mała platforma dla niepełnosprawnych – LiftBoy, przy tarasie domu jednorodzinnego
  • Serwisowanie

Koszty eksploatacji podnośnika pionowego przewyższają opłaty wynikające z użytkowania platformy schodowej. Wynika to z konieczności częstego serwisowania, które powinno być przeprowadzane raz na 30 dni, choć w niektórych sytuacjach można ograniczyć się do sprawdzania sprawności urządzenia co kwartał. To jednak i tak znacznie częściej niż w przypadku platformy przyschodowej, która wymaga serwisowania 2-4 razy w roku. Przysługuje na nią również o rok dłuższa gwarancja (dotyczy ona modelu Ascendor PLG7 montowanego na szynie prostej).

  • Koszt dostawy i montażu podnośnika pionowego dla niepełnosprawnych

Jest on znacznie niższy niż koszt związany z założeniem oraz dostawą platformy krzywoliniowej, lecz porównywalny z cena platformy montowanej na schodach o torze prostym. Zazwyczaj zawiera się w przedziale od ok. 27 do ok. 33 tys. zł. Szczegółowa wycena zależy jednak od wielu zmiennych, dlatego jeżeli chcesz uzyskać kosztorys, skontaktuj się z przedstawicielami naszej firmy. Przygotujemy go dla Ciebie bezpłatnie na podstawie zdjęć schodów i danych uzyskanych podczas rozmowy telefonicznej.

Trzyosobowa winda do domu – nowość!

Zanim zdecydujesz się na zakup platformy schodowej lub podnośnika pionowego, poznaj zalety płynące z montażu małej windy domowej. Urządzenie to jest dostępne w dwóch wariantach. Model DUO służy do przewozu dwóch osób i świetnie sprawdza się w przypadku seniorów, którzy mają trudności z codziennym pokonywaniem schodów. Z kolei winda TRIO jest rozwiązaniem stworzonym w odpowiedzi na potrzeby osób niepełnosprawnych. Może ona jednocześnie przewozić osobę korzystającą z wózka inwalidzkiego lub chodzika oraz jej opiekuna lub 3 dorosłych pasażerów.

Winda DUO
Winda Stiltz – realizacja w Konstancinie

Poproś o bezpłatną wycenę