Czym jest platforma schodowa? Platforma schodowa jest urządzeniem dźwigowym likwidującym bariery architektoniczne w budynkach, transportując osoby niepełnosprawne po schodach. Posiada większy udźwig niż np. krzesełka schodowe. Zwykle jest instalowana w ciągu biegu schodowego. Na rynku dostępne są platformy produkowane m.in. w Austrii, Czechach, Włoszech, Anglii czy Niemczech.

Skupmy się jednak na firmie austriackiej, którą jest Ascendor. Produkują oni m.in. modele PLG7 i PLK8. PLG7 jest platformą na szynie prostej, natomiast PLK8 jest platformę na szynie krzywoliniowej.

Platformy schodowe Ascendor zasilane są akumulatorowo. Zwykle znajdują się tam 4 akumulatory 12 woltowe. W przypadku jednak większego obciążenia (300 kg) lub długiego toru jezdnego stosuje się 8 baterii.

Zarówno PLG7, jak i PLK8 zajmują na schodach mało miejsca. Są to urządzenia w pełni automatyczne i bardzo ciche. Ważną zaletą platform Ascendor jest to, że po ich złożeniu nie ma dostępu do panelu sterowania, zatem nikt kto nie ma pilota nie uruchomi urządzenia.

Dzięki temu, że w urządzeniach zastosowano czujniki krawędziowe, w momencie napotkania przeszkody platforma zatrzyma się automatycznie. Urządzenia mogą być obsługiwane na kilka sposobów: z panela sterującego na platformie, z mobilnego pilota zdalnego sterowania, ze sterownika na kablu albo za pomocą kasety przywoławczej z blokadą dostępu.

Wysokiej jakości tor jezdny wykonany został ze stali nierdzewnej i może służyć też jako poręcz. Cała obudowa wykonana została z lekkiego tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej.

Ze względu na to, że są różne opcje poruszania się platform (po torze prostym oraz po torze z zakrętami), urządzenia można ocenić jako uniwersalne.

ascendor_plk8_instalacje

W tym miejscu przyjrzyjmy się dokładniej platformie na szynie krzywoliniowej PLK8.

Platforma PLK8 jest konstrukcyjnie bardzo podobna do platformy PLG7.

Można ją zamontować na schodach krzywoliniowych lub zabiegowych. Możliwe jest również zamontowanie jej na schodach prostych ze zmiennym kątem nachylenia i tam, gdzie na dole wymagany jest zakręt parkingowy 180 lub 90 stopni.

Urządzenie porusza się po dwóch szynach, mocowanych do ściany nośnej budynku lub do słupków. Tor jezdny platformy może mieć zmieniany kąt nachylenia, może także zawierać odcinki poziome, jednak wtedy wymagana jest tzw. „trzecia rurka”.

Platforma posiada wyświetlacz LCD, który pozwala szybko lokalizować błędy lub usterki.

Całość jest płaską konstrukcją, dzięki czemu można oszczędzić miejsce na schodach.

Podczas braku zasilania, bezpieczeństwo korzystania zapewniają akumulatory i ich inteligentny system ładowania. Jeśli na schodach znajdzie się przeszkoda, system czujników bezpieczeństwa zatrzyma urządzenie automatycznie.

Dane techniczne Ascendor PLK8

Udźwig: 225 kg (300 kg w opcji)
Moc: 0,5 kW
Prędkość podróżowania: 0,15 m/s
Szerokość po złożeniu: 25 cm
Wymiary platformy: 800×800 mm i 1000×800 mm
Kąt nachylenia schodów: 0° -- 47°
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ∼50Hz
Poziom hałasu: poniżej 63 dB
Szyna: mocowana do ściany (nośnej) lub do stopni schodów (na słupkach)
Minimalna szerokość schodów: 100 cm przy montażu toru do ściany i 107 cm przy montażu na słupkach

Model Ascendor PLK8 kosztuje od 45 tys. zł. Cena zależy od długości schodów, sposobu montażu toru jezdnego (do ściany lub na słupkach) oraz ilości i rodzaju zakrętów.

Dodatkowym kosztem jest tu opłata za przeprowadzenie odbioru technicznego UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Po montażu platformy kupujący powinien otrzymać od sprzedawcy całą dokumentację do urządzenia (za wyjątkiem protokołu elektrycznego i budowlanego). Koszt odbioru technicznego do UDT wynosi 300-500 zł.

Warto wiedzieć, że na zakup takiej platformy można uzyskać dofinansowanie. Przyznawane jest ono ze środków PFRON, a obsługiwane jest przez jednostki samorządowe (MOPRy i PCPRy). O szczegóły należy pytać w jednostce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych, model Ascendor PLK8 - na szynie krzywoliniowej

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych firmy Ascendor, model PLK8

Natomiast więcej na temat modelu PLG7 można znaleźć na stronie: https://dla-niepelnosprawnych.pl/platformy-schodowe/platforma-ascendor-plg7-na-szynie-prostej/