Krzesełko na schody na szynie krzywoliniowej pozwala wjechać po schodach złożonych z kilku oddzielnych biegów lub schodach kręconych. Zawsze tworzone są pod konkretne schody i dla konkretnego klienta.

Taka winda krzesełkowa może zostać zainstalowana zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów. Zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Pozwala zlikwidować barierę architektoniczną w postaci schodów w bardzo zróżnicowanych miejscach.

Tor jezdny takiej windy schodowej jest zawsze odpowiednio profilowany podczas produkcji, dlatego przed produkcją i instalacją urządzenia wymagane jest wykonanie odpowiednich pomiarów przez doświadczoną ekipę.

Przykładem windy krzesełkowej na torze krzywoliniowym jest krzesełko schodowe Otolift TWO.

krzeselko_otolift_two

Otolift jest holenderską firmą założoną w 1891 roku. Produkcją krzesełek schodowych zajmuje się od około 40 lat. Model TWO powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych i od tamtej pory jest ciągle udoskonalany.

Otolift TWO porusza się na dwóch cienkich rurkach. Korzyścią tego jest to, że zarówno samo urządzenie, jak i szyna jezdna zajmują mało miejsca. Maksymalizuje to przestrzeń na schodach dla pozostałych użytkowników schodów. Utratę przestrzeni minimalizuje się też dzięki ciasnym zakrętom.

Krzesełko jest eleganckie, posiada dyskretny kształt oraz subtelną, cienką szynę, dzięki czemu bardzo dobrze wkomponowuje się w każde, nawet nowoczesne wnętrze.

Charakteryzuje się też bardzo prostą obsługą. Może być obracane ręcznie lub automatycznie (w zależności od preferencji użytkownika) oraz wyposażone w składany podnóżek (także automatyczny). Posiada także standardowe pasy bezpieczeństwa lub specjalne, 4-punktowe. Użytkownik może wybrać kolor tapicerki lub szyny jezdnej według własnego gustu.

krzeselko_otolift_two1

Inne cechy charakterystyczne krzesełka schodowego Otolift TWO to:

  • zasilanie akumulatorowe i automatyczne ładowanie baterii,
  • łatwe w obsłudze i lekkie elementy sterujące,
  • płynny start / stop urządzenia,
  • radiowe piloty zdalnego sterowania,
  • czujniki bezpieczeństwa w postaci naciskowych elementów na obudowie,
  • elektroniczne i mechaniczne systemy hamulcowe,
  • stosunkowo cicha praca (do 40 dBA),
  • łatwy i szybki montaż,
  • dostępne różne szerokości i wysokości siedziska.

Koszt takiego krzesełka na schody jest uzależniony od całkowitej długości toru jezdnego oraz ilości i rodzaju zakrętów, jakie krzesełko musi pokonać na swojej drodze. Cena takiej windy schodowej to ok. 25-30 tys. zł brutto.

Można starać się o dofinansowanie zakupu takiego urządzenia. Środki z PFRON na takiego rodzaju inwestycje dostępne są w PCPRach/MOPRach.

Krzesełko na schody Otolift TWO