Cena platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych

O platformach schodowych można znaleźć dużo informacji, jednak do ostatecznego wyboru konkretnego modelu istotne jest, aby klient wiedział, jaka jest konkretna cena platformy schodowej. Aby sprzedawca mógł przedstawić klientowi cenę, musi poznać kilka czynników, które pozwolą mu przygotować precyzyjną kalkulację. Co wpływa na cenę tego urządzenia opisuje właśnie ten artykuł.

Czym jest platforma schodowa

Na początek warto poznać krótką definicję urządzenia.

Platforma schodowa pozwala na przewiezienie po schodach osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Urządzenie zwane jest również platformą ukośną lub platformą przyschodową. Instalowane jest zwykle w ciągu biegu schodowego (nad schodami).

Sterowanie odbywa się tu za pomocą panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota albo tzw. kasety przywoławczej. Dodatkowym zabezpieczeniem są opuszczane na czas jazdy specjalne barierki.

Rodzaje platformy schodowej

Platformy schodowe podzielą się na dwie grupy:

 1. Platformy na szynie prostej.
  cena platformy schodowej
 2. Platformy na szynie krzywoliniowej.
  cena platformy schodowej

Te na szynie prostej pokonują różnicę jednego biegu schodowego i można je zastosować na schodach prostych bez półpięter, w przypadku, gdy na schodach nie ma zakrętów. Minimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu wynosi w tym wypadku 1,1 m.

Te na szynie krzywoliniowej posiadają kręty tor jazdy i polecane są w sytuacjach, kiedy wymagane jest wygięcie szyny w dowolnym kierunku. Projektowane są zawsze według indywidualnej specyfiki miejsca.

Cena platformy schodowej

Wstępna cena platformy schodowej nie jest możliwa do podania. Możliwe jest tylko podanie kwoty orientacyjnej urządzenia. Końcowa cena platformy schodowej zależy bowiem od kilku czynników, którymi są:

 • długość szyny (aby można było zainstalować platformę, przed schodami powinno być od 130 do 170 cm wolnego miejsca),
 • ilość zakrętów (czy będzie to platforma na torze prostym, służąca do pokonania jednego, prostego biegu schodów, czy też będzie to platforma na torze krzywoliniowym, pozwalającym pokonać kilka ciągów schodów),
 • miejsce przeznaczenia (platformę można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku),
 • sposób montażu (czy tor jezdny platformy będzie zamocowany do ściany nośnej pełnej, czy na słupkach samonośnych),
 • wymiar platformy (możliwe jest wykonanie platformy o dowolnym rozmiarze – im większa platforma, tym oczywiście wyższa cena),
 • opcje dodatkowe (w zależności od potrzeb konkretnej osoby, możliwe jest zastosowanie dodatkowych opcji, jak np. dodatkowe, składane krzesełko, otwieranie automatyczne, frontowy najazd na platformę).

Te elementy wpływają na koszty dostawy i montażu platformy schodowej i trzeba je uwzględnić podczas szacowania ceny.

Zobacz film przedstawiający działanie platformy schodowej na szynie krzywoliniowej Ascendor PLK8

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail