Aby wybrać konkretny model platformy schodowej, niezbędna jest informacja dotycząca ceny montażu. Jej precyzyjne obliczenie wymaga jednak zawsze określenia kilku czynników, które mają wpływ na ostateczną wysokość kalkulacji. Zobacz, od czego zależy finalny koszt montażu windy platformowej dla niepełnosprawnych.

 

Ramiona bezpieczeństwa w platformie przyschodowej
Podczas jazdy ramiona bezpieczeństwa gwarantują ochronę przed upadkiem.

Czym jest platforma schodowa

Zanim poznasz cenę, dowiedz się, czym wyróżniają się windy platformowe na tle innych urządzeń przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Platforma schodowa pozwala na przewiezienie nad stopniami osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Urządzenie to zwane jest również platformą ukośną lub platformą przyschodową. Najczęściej montuje się je w ciągu biegu schodowego, a więc tuż nad schodami. Osoba niepełnosprawna może kierować ruchem platformy za pomocą panelu sterowania lub zdalnie -- poprzez pilota bądź tzw. kasetę przywoławczą. Dodatkowym zabezpieczeniem osoby na wózku inwalidzkim są specjalne barierki, zwane ramionami bezpieczeństwa, które są opuszczane na czas jazdy.

Rodzaje platformy schodowej

Urządzenia te można podzielić na dwie grupy:

 1. platformy na szynie prostej,
  Prostoliniowe platformy schodowe są tańsze od krzywoliniowych.
  Przykład prostoliniowej platformy ukośnej

   

 2. platformy na szynie krzywoliniowej.

  Cena platformy krzywoliniowej jest wyższa niż jej prostoliniowego odpowiednika.
  Przykład krzywoliniowej platformy przyschodowej

Urządzenia poruszające się na szynie prostej pokonują różnicę jednego biegu schodowego. Można je zamontować na schodach prostych, a więc pozbawionych półpięter oraz zakrętów. Minimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu wynosi w ich przypadku 1,1 m. Platformy poruszające się po szynie krzywoliniowej są natomiast przystosowane do jazdy po torze krętym. Polecamy je zawsze wtedy, gdy pojawia się konieczność wygięcia szyny w dowolnym kierunku. Dopasowanie wyglądu szyny do kształtu schodów jest możliwe, ponieważ producent każdorazowo dostosuwuje projekt urządzenia do specyfiki danego miejsca.

Platforma zamontowana przy plaży
Odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że platformę schodową można zamontować nawet niedaleko plaży.

Cena platformy schodowej

Określenie konkretnych kosztów montażu urządzenia nie jest możliwe. Zależą one bowiem od wielu czynników, które mogą istotnie wpływać na finalną wycenę. Zobacz, co wpływa na końcową cenę platformy schodowej. Na wysokość tej kwoty składają się:

 • długość szyny (aby zainstalowanie platformy stało się możliwe, przed schodami powinno znajdować się od 130 do 170 cm wolnego miejsca),
 • liczba zakrętów (przy tworzeniu kosztorysu istotne jest stwierdzenie, czy platforma będzie poruszała się po torze prostym, czy krzywoliniowym),
 • miejsce użytkowania (platformę można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku),
 • sposób montażu (tor jezdny platformy może być przymocowany do ściany nośnej pełnej lub wsparty na słupkach samonośnych),
 • wymiar platformy (wraz ze wzrostem wielkości platformy rośnie jej cena),
 • opcje dodatkowe (w zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać jedną z dodatkowych opcji: składane krzesełko, automatyczne otwieranie, frontowy najazd na platformę, itd.).

Każdy z powyższych elementów należy uwzględnić podczas szacowania finalnych kosztów inwestycji związanej z likdwidacją barier przy użyciu platformy przyschodowej.

Dokumentacja techniczna urządzenia
Pobierz dokumentację techniczną prostoliniowej platformy schodowej.


Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych

Zobacz film przedstawiający działanie platformy schodowej na szynie krzywoliniowej Ascendor PLK8

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych, model Ascendor PLK8 - na szynie krzywoliniowej